Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Basın Odası / Haberler
Site içi arama :   
Böcek Sokmalarında İlkyardım
1.04.2011BÖCEK SOKMALARINDA İLKYARDIM

Böcek sokmaları yaz aylarında daha fazla karşılaştığımız durumlardır. Çoğu böcek ısırığı ve sokmaları tehlikesiz olmasına karşı gene de dikkatli olmalı ve ilkyardım olarak yapılması gerekenleri bilmeliyiz.
Böcek sokmalarında ilkyardım:
Böcek sokmasından sonra oluşan reaksiyon kişiye ve böceğe göre değişir. Zehirlenmeye neden olan böcek sokmalarından sonra, şiddetli bir ağrı ve özellikle karın kaslarında sertleşme, bulantı, terleme, yüksek ateş gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
Bu gibi durumlarda; böceğin soktuğu yere amonyak ya da sirke tatbik edilmelidir. Böceğin soktuğu noktanın biraz üzerinden sıkıca bağlayarak zehrin yayılmasını engellenir. Sokulan bölge kol, bacak gibi bir organ ise hareket ettirilmemelidir. Hastanın durumu takip edilerek, kötüleşmesi durumunda en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.
Kene:
Kene; kahverengi, yassı ve oval şekilde bir dış parazittir. Kenelerin çoğunlukla bulunduğu yerler; hayvan barınakları ile hayvanların üzerleri, su kenarları ve otlaklar, gür otluk alanlar ve çayırlık alanlardır. Keneler, ısırdıkları anda virüsü bulaştırmaktadır. Virüs, enfekte olmuş hayvan ya da insanın kan ve ifrazatından da bulaşmaktadır. Avcılık, piknik, doğa yürüyüşü gibi aktivitelerde ayaklara tutunarak ya da ağaçlık bir alanda ağaçtan düşerek derinin açık olduğu bir yerinden deri üzerinden damarlara ulaşır. Kenenin tutunduğu yer bir süre sonra kızarıp kaşınmaya başlar. Keneyi kesinlikle elle çıkarmaya çalışmamalı, üzerine herhangi bir kimyasal (alkol, gaz ya da zeytinyağı gibi) dökmemelidir. Çünkü böyle bir durum, kenenin kusmasına dolayısıyla da zehrin tüm vücuda yayılmasına sebep olur.
Kene kesinlikle çıplak elle tutulmamalı ve öldürülmemelidir.
Kenenin başı dokunun içine gömülmüşse, cerrahi işlemle çıkarılması gerektiğinden en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.
Kişide; ateş, baş ağrısı, halsizlik, kol/bacak/sırtta şiddetli ağrı ve iştahsızlık gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.
Akrep sokması ve ilkyardım:
Akrep zehrini kuyruğunda taşır.  Akrebin soktuğu yerde şişlik ve kızarıklık oluşur, beraberinde şiddetli bir ağrı da hissedilir. Zehrin kana karışmasında sonra ise, bulantı, kusma, kramp girmesi, solunum yetmezliği gibi çeşitli belirtiler baş gösterir. Bu gibi durumlarda; akrebin soktuğu yerin biraz altından sıkıca bağlamak gerekir. Bu ilkyardım uygulamalarından sonra hasta en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.
Arı sokmaları ve ilkyardım:
Arılar çoğunlukla soktukları yerde iğnelerini bırakırlar. Bu sebepten dolayı önce arının iğnesini çıkarmak gerekir. Daha sonra, kızarıklık ve şişlik oluşmuş nokta amonyaklı suya batırılmış bir pamukla silinmelidir. Arı sokmalarındaki en tehlikeli noktalar; dil ya da ağız içidir. Bu gibi durumlarda; ağız tuzlu su ile çalkalanmalıdır. Hasta takip edilerek, şişme durumu oluşursa acilen bir sağlık kurumuna götürülmelidir. Kişinin arı sokmalarına karşı alerjisi varsa derhal en yakın sağlık kurumuna götürülmesi gerekir.Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.