Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Basın Odası / Haberler
Site içi arama :   
Çocuğunuz Okula Gidiyorsa Bunlara Dikkat!
4.04.2011Medline Okulların Açılmasıyla Sebebiyle Ebeveynleri Çocuklarının Başına Gelebilecekler Konusunda Uyarıyor

Çocuğunuz Okula Gidiyorsa Bunlara Dikkat!

 

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, özellikle okulların açılması sebebiyle ebeveynleri ve okul yöneticilerini çocukların başına gelebilecek olası sağlık sorunları sebebiyle uyarıyor. Yaralanmalar, burun kanamaları, kırık-çıkıklar, yanıklar vb. durumlarda işte yapılması gerekenler…

 

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, okulların açılmasıyla birlikte çocukların teneffüslerde koşarken, spor yaparken ya da herhangi farklı bir şekilde yaşabileceği kazalara karşı önceden tedbirli olunması ve ilkyardım konusunda bilinçli davranılması gerektiği konusunda ebeveynleri ve okul yöneticilerini uyarıyor. Mutluer, çocukların sağlığı açısından önemli olan ve en sık karşılaşılan rahatsızlıkların yaralanmalar, kesikler, burun kanamaları, baş yaralanmaları-travmalar, burkulma ve ezikler, kırık ve çıkıklar, yanıklar, bayılmalar ve ağır okul çantalarının verdiği rahatsızlıklar olduğunu belirtiyor. Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, tüm bu olası tehlikelere karşı yapılması gerekenleri de şöyle sıralıyor…

Yaralanmalar

Yaralanmalarda öncelikle kanama varsa mutlak durdurmalı. Ardından yaranın çevresinin temizlenmesi ve temiz bir gazlı bez ile kapatılması yapılması gerekenler…

Kesikler

Kesilen bölge temizlendikten sonra kanayan yere 10 dakika süre ile tampon yapılması ve eğer kanama bu basınç ile durdurulamıyorsa turnike uygulanmalısı gerekli. Turnike sonrası, çocuğun en yakın sağlık kurumuna götürülmesi en iyisi.

Burun kanamaları

Burun kanamalarında, bilinen ve uygulananın aksine kanın genze dolmaması için kanaması olan kişi oturtulduktan sonra, başı öne doğru eğilmeli. Daha sonra burun kanatlarının 10 dakika süreyle sıkılı tutulması ve kanama durmuyorsa en yakın sağlık kurumuna gidilmesi şart!

Baş yaralanmaları/travmalar

Saçlı deride oluşan yaralanmalarda, yaranın olduğu yer temizlendikten sonra yaranın üzerine temiz bir gazlı bez konarak bir müddet baskı uygulanmalı. Kafa travmalarında şuur kaybı, baş ağrısı ya da dönmesi, bulantı, kusma olup olmadığı mutlaka sorgulanmalı ve gözlenmeli. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa çocuk acilen en yakın sağlık kurumuna götürülmeli. Ciddi kafa travmalarında boyunda da hasar olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve sağlık kurumuna gidene kadar boyunluk takılmalı.

 

Burkulma ve ezikler

Şişme, morarma, kuvvetli ağrı ve kan birikmesi ile kendini gösteren burkulma ve eziklerde ilkyardım için hasarlı yere temiz bir beze sarılmış buz uygulanması ve elastik bandajla hafif sıkı olacak şekilde bandajlama yapılması gerekiyor.

 

Kırık ve çıkıklar

Kırık ve çıkık belirtileri kendini kırığın olduğu yerde şiddetli ağrı, şiş/çürük (morarma), zarar gören bölgede hareket kısıtı, şekil bozukluğu, cildi dışa doğru iten bir çıkıntı ya da dönme şeklinde gösterir. Bu durumda yapılması gerekenler kırık ya da çıkığın olduğu yerin pozisyonu değiştirmemek, açık yara varsa üzerini kapatmak, sağlık kurumuna gitmeden önce kırık bir atel, tahta ya da mukavva ile sabitlemek ve sürekli temiz beze sarılmış buz uygulamaktır. Eğer sadece çıkık mevcutsa okulda uygun bir bölge bulup çıkığın olduğu yeri askıya almak en iyisi…

 

Yanıklar

Sıcak su ya da alevle oluşan yanıklarda, yanığa maruz kalan bölge el-ayak gibi küçük alanlar ise derhal soğuk suya tutulmalı. 1. derece yanık (ciltte kızarıklık oluşur) yanık kremleri ile tedavi edilebilir. 2. ve 3. derece yanıklar da ise (cilt yüzeyinde su kabarcıkları görülür) yanığın üzeri temiz bir gazlı bez ile hafifçe kapatılıp, çocuğun en yakın sağlık kurumuna götürülmesi gereklidir.

 

Bayılmalar

Sınav stresi ya da aşırı heyecan çocukların baygınlık geçirmesine sebep olabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, baygınlık sebebinin sadece psikolojik olmayabileceği, tansiyon, aritmi, epilepsi, beyin kanaması ve kan şekeri düşüşü gibi çok daha ciddi hastalıkların söz konusu olabileceğidir. Baygın kişi hemen yerden kaldırılmamalı, düz bir şekilde sırtüstü yatırılmalı ve eğer kusma hali varsa yan çevrilmelidir. Vücudunda kasılmalar oluyorsa, yakınında bulunan eşyaların hastaya zarar vermemesi için uzaklaştırılması ve kesinlikle ağzına bir şey konulmaması gerekir. Hasta ayıldıktan sonra en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

 

Ağır okul çantaları

Çocukların sağlığı açısından, ders kitaplarını taşıyacakları sırt çantalarının “doğru” seçimi oldukça önemlidir. Çantanın boş ağırlığının 1 buçuk kiloyu geçmemesine özen gösterilmelidir. Yastıklı ve geniş omuz askılı, görünen dış yüzeyinde bol miktarda reflektör (yansıtıcı) olan çantalar tercih edilmelidir. Dolu çantanın ağırlığının, çocuğun ağırlığının en fazla onda biri kadar olması gerekir. Aksi takdirde, ağır okul çantaları çocuğun omurgasının bükülmesine sebep olur.

 

MEDLINE:

Kurulduğu 1995 yılından 2009 yılına kadar hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenen Medline, 2009’un ikinci yarısından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, hastane dışında kalan “yerinde sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik çeşitli hizmetleri vermek üzere yapısını yenilemiştir. Esas Holding şirketi olan Medline, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmeti, Evde Bakım Organizasyonu, Kurumsal Hizmetler, Bireysel Hizmet Paketleri ( evde doktor, evde tetkik, checkup, 7/24 acil ilaç), Sağlık Taramaları, Doktorlu Kara Ambulansı, Hava Ambulansı organizasyonu hizmetlerini vermektedir. Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

 

Bilgi için: İlknur Akgül Ardıç/Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı/212 282 40 85-dahili 22; ilknur.ardic@essance-istanbul.com


Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.