Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Basın Odası / Haberler
Site içi arama :   
Meldine Evinizi Taşırken Başınıza Gelebilecekler Konusunda Uyarıyor…
5.04.2011Ev taşırken sağlığınızdan olmayın…

Medlıne Evinizi Taşırken Başınıza Gelebilecekler Konusunda Uyarıyor…

 

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, yaz aylarının sonuna yaklaştığımız şu günlerde taşınmaların artacağını da göz önünde bulundurarak, ev taşıyacak olanları, sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor!

 

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, ev değiştirmenin yorucu olduğu kadar dikkat edilmez ise sağlık açısından da risk taşıyabilir bir süreç olduğuna dikkat çekiyor. Mutluer’e göre özellikle zorlu hava koşulları taşınma işlerini beden sağlığı açısından tehlikeye sokuyor. Evinizi değiştirirken terleyerek cereyanda kalmamaya, ağır kaldırmamaya ve ters harekette bulunmamaya dikkat ederek, üşütmenin ve bel ağrısının önüne geçebilirsiniz. Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, olası hastalık risklerini ve alınacak önlemleri şöyle sıralıyor…

Bel ağrısı…

Bel ağrısı problemi, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan sağlık sorunu. Özellikle mesleki etkenler ve kişinin genetik yatkınlığı, bel ağrısı yaşamada en önemli sebepler. Ağır fiziki zorlanma gerektiren işlerde çalışma süresi de arttıkça bel ağrısına maruz kalma durumu daha sık gözleniyor.

Beliniz zaten hassas ise taşınma sırasında ekstra dikkat etmelisiniz. Bel ağrısı problemi yaşamamak için işte yapmanız gerekenler: Öne eğilirken dizlerinizi kırın, eşyaları vücudunuza yakın tutarak kaldırın, her iki kolla mümkün olduğunca eşit ağırlık taşıyın, vücut ağırlığınızın yaklaşık yüzde 30’undan daha ağır eşya kaldırmayın.

Şayet bel ağrınız oluşursa ve bu ağrı 2 ya da 3 günden daha fazla sürerse, giderek şiddetlenirse, ayak ve/veya bacaklarınızda güç kaybı ya da his azalması olursa, yürümede zorlanırsanız ve denge kaygı yaşarsanız, derhal en kısa sürede bir ortopediste gitmeniz gerekir.

 

Soğuk algınlığı…

Çok hareket ederek terledikten sonra eşya taşınan evde sürekli açık olan kapı ve pencereler yüzünden cereyana maruz kalmak, soğuk algınlığına davetiye çıkarır. Terli terli cereyanda kaldıktan sonra boğazınızda yanmayla birlikte ağrı da başladıysa, kulaklarınızda doluluk hissediyorsanız, öksürük ve sesinizde değişiklik varsa, üst solunum yolu enfeksiyonu gelişmiş demektir. 1-2 hafta kadar süren bu dönemde iyi istirahat etmeli, öksürük giderici ve baş ağrısını azaltıcı ilaçlar almalı, bu aşamada kesinlikle antibiyotik kullanılmamalı ve C vitamini takviyesi yapılmalıdır.

 

Yaralanmalar

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, taşınma ve ev yerleştirme sırasında denge kaybı, çarpma, düşme, burkulma ve benzeri kazalara bağlı yaralanmalara karşı önlem olması açısından muhakkak bir “ilkyardım çantası” bulundurmanın gerekli olduğu konusunda uyarıyor. Mutluer’e göre ilkyardım çantası önceden yeni eve konabileceği gibi el altında ve yakın bir yerlerde olabilmesi için eşya kolilerinin en üstüne de yerleştirilebilir.  

Kazalara bağlı yaralanmaların açık ve kapalı olmak üzere iki farklı tipte oluşabileceğine değinen Mutluer, dokularda kanamaların oluştuğu kapalı yaralanmalarda ilk müdahale için hasar gören bölgenin yüksekte tutulması ve soğuk uygulanması gerektiğini söylüyor. Beze sarılarak uygulanacak olan buz, kanamayı azaltır. Kanama durduktan sonra ağrının azaltılması ve emilimin hızlanması için sıcak uygulanmasına geçilmesi gerekir. Yaralı bölge, sıcak havlu ile sarılır. Bu günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır.

Açık yaralanmalar, cilt yüzeyinde oluşan sıyrık, kesik, yırtık gibi durumlardır. Taşınmalar sırasında çok sık rastlanan sıyrık ya da kesik olması halinde yapılması gereken ilkyardım müdahaleleri şunlardır:

Sıyrık; antiseptikli bir solüsyonla silinmeli eğer böyle bir solüsyon yoksa sabunlu su ile yıkanmalı, kuru ve temiz tutulmalıdır. Ancak taşınma süreci devam edecekse, sıyrığın üzeri mutlaka kapatılmalıdır.

Kesik; yara eğer derin değilse, antiseptikli bir solüsyonla temizlenmeli ve üzeri yaranın büyüklüğüne göre ya yara bandı ya da temiz bir gazlı bezle kapatılmalı. Kesik derin ve kanama şiddetli ise, yara antiseptikle silindikten sonra üzeri temiz bir gazlı bezle kapatılıp en yakın sağlık kurumuna gidilmeli.

Yırtık ya da kısmi kopmalar; derinin bir kısmının ya da tamamının kopmuş olması durumunda kanama da doğal olarak artar. Bu durumda, kopmuş olan deri, yaranın üzerine yerleştirilerek steril bir gazlı bezle kapatılır. Yara büyük ve şiddetli kanama varsa aynı işlem uygulanarak en yakın sağlık kurumuna gidilmesi gerekir.


MEDLINE:

Kurulduğu 1995 yılından 2009 yılına kadar hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenen Medline, 2009’un ikinci yarısından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, hastane dışında kalan “yerinde sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik çeşitli hizmetleri vermek üzere yapısını yenilemiştir. Esas Holding şirketi olan Medline, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmeti, Evde Bakım Organizasyonu, Kurumsal Hizmetler, Bireysel Hizmet Paketleri ( evde doktor, evde tetkik, checkup, 7/24 acil ilaç), Sağlık Taramaları, Doktorlu Kara Ambulansı, Hava Ambulansı organizasyonu hizmetlerini vermektedir. Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

Bilgi için: İlknur Akgül Ardıç/Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı/212 352 41 92-dahili 22

ilknur.ardic@essance-istanbul.com


Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.