Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Basın Odası / Haberler
Site içi arama :   
Mevsimsel Alerjiler
6.04.2011Mevsimsel Alerjiler

Saman Nezlesi ve Alerjik Rinit:

Baharın başladığı bu aylarda, mevsimsel alerjik rinit ya da halk arasında biline adı ile saman nezlesi en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir ve eğer siz de hep yılın aynı dönemlerinde kendinizi iyi issetmiyorsanız, şüphelerinizi gidermek için bir uzmana danışmalısınız.

Alerji belirtileri, bağışıklık sistemimizin vücudumuza giren yabancı maddeye verdiği reaksiyon ile başlar. Bu reaksiyon, alerji yapan madde ile antikor arasındaki savaş sırasında vücutta salgılanılan kimyasal maddelerin oluşturduğu tepkidir. Alerjik hastalıkların belirtileri de bu reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar..

Alerjik rinit belirtileri; hapşırma, göz ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı ve/veya akıntısı, baş ağrısı şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bazen, boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük gibi belirtiler de gözlenebilmektedir.

Alerjik rinit hastası olanlarda rahatsızlıktan yakınma hali genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Alerjiye sebep olan belli başlı maddeler şöyle sıralanabilir; ağaç, çim ve yabani ot polenleri, bunların yanı sıra ev tozu akarı, evcil hayvan tüyü, bazı gıdalar ve kimyevi maddeler de alerjik reaksiyonlara sık sebep olan etkenlerdir.

Alerjik rinit, astım, sinüzit, orta kulak hastalıkları, konjunktivit, gıda alerjileri gibi başka bir takım hastalıklarla da birlikte görülebilmektedir.

Alerjik rinit’i teşhis edebilmek için öncelikle hastanın hangi ortamlarda rahatsızlığının arttığını, hangi ilaçları kullandığını ya da kullanmakta olduğunu, ailesinde herhangi başka bir alerjik hasta olup olmadığının öğrenilmesi gereklidir. Bunu takiben, kulak-burun-boğaz muayenesi yapılmalıdır. Sorgulama ve muayene bulguları olası alerjik bir durumu işaret ediyorsa, deri ve/veya kanda alerji testi uygulanmalıdır.

Alerjik rinit tedavisine yanıt vermeyen hastalarda, kıkırdak eğriliği, burunda polip ya da sinüzit mevcudiyeti araştırılmalıdır. Çocuklarda ise geniz etine de bakılmalı, varsa orta kulak iltihabı takip edilmelidir.

Alerjik rinit’ten korunma ve tedavi için en önemli ve en etkili yöntem alerji yapan maddelerle temas ya da karşılaşmanın mümkün olduğunca önlenmesidir. Bunun dışında ilaç ve aşı tedavisi önerilebilir. Bulunduğunuz ortamlarda alerjenlerden korunmak için aşağıda saydığımız önerilerin bazılarını bile yapmanız bahar aylarını daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır:

-         Polenlenme döneminde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun

-         Evinizdeki bitkileri en azından balkona çıkarın

-         Evinizde özellikle tüylü hayvan beslemeyin

-         Klima varsa filtrelerini düzenli olarak değiştirin

-         Kuştüyü yastık/yorgan yerine sentetik olanlarını kullanın

-         Sigara içmeyin ve yanınızda içirtmeyin.


Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.