Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Basın Odası / Haberler
Site içi arama :   
Bahar aylarında çocukların başına gelebilecek kazalar, alınması gereken önlemler - Vatan
17.04.2012Vatan Gazetesi

Dr. Barış Mutluer

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktör
Bahar ayları, çocuklarımızın daha çok zamanlarını bisiklete binerek, yüzerek ya da arkadaşlarıyla oyun oynayarak geçirdikleri ama bu oranda da kazaların arttığı zamanlardır. Böcek sokmaları, hayvan ısırıkları ve denizanası çarpmaları ise bahar aylarında çocukları tehdit eden hastalıklardan bazılarıdır. Çoğu böcek ısırığı ve sokmaları tehlikesiz olmasına karşı söz konusu çocuklarımız olduğu zaman dikkatli olmalı ve ilkyardım olarak yapılması gerekenleri uygulamalıyız. Medline Operasyonlarından Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, bahar aylarında çocukların başına gelebilecek kazalar, alınması gereken önlemler ve oluşan kazalarda yapılabilecek ilk yardım müdahaleleri gibi durumlarda yapılması gerekenleri belirtti.

Oyun oynarken meydana gelen kazalar:
Hiç şüphe yok ki oyun alanları çocukların en keyif aldıkları yerlerdir. Ancak çok fazla çocuğun bir arada oynadığı bu alanlarda kazalar çok sık gözlemlenir. Koşarken düşmeler, topla oynanan oyunlar sırasında sert bir şeklide yüze top gelmesi, çarpışmalar oyun oynarken meydana gelebilecek kazalardan sadece birkaçıdır. Meydana gelen bu kazalar sırasında ilk müdahale bir sıyrık var ise oranın temizlenmesi ve temiz bir gazlı bez ile kapatılmasıdır. Burkulma ya da kırık gibi daha ciddi bir kazanın meydana gelmesinde ise, ilk olarak o bölgeye buz uyguladıktan sonra en yakın sağlık kurumuna başvurulması gerekir.

Yaralanmalar
Çocuklarda en sık rastlanan kazalar arasında oyun oynarken arkadaşını ya da düşme sonucu kendini yaralama yer alır. Bu gibi durumlarda eğer kanama varsa öncelikle, kanamanın olduğu yerde üzerine temiz bir gazlı bezle baskı uygulanarak kanama durdurulmalı, daha sonra yaranın etrafı dezenfekte eden solüsyonlarla dikkatlice temizlenip, üzeri daha büyük temiz bir gazlı bezle kapatılmalıdır.

Kesikler
Kesilen bölge temizlendikten sonra kanayan yere 10 dakika süre ile tampon yapılması ve eğer kanama bu basınç ile durdurulamıyorsa turnike uygulanmalısı gereklidir. Eğer yoğun bir kanama varsa turnike sonrası, çocuk en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Burun kanamaları
Burun kanamalarında, bilinen ve uygulananın aksine kanın genze dolmaması için kanaması olan kişi oturtulduktan sonra, başı öne doğru eğilmelidir. Daha sonra burun kanatlarının 10 dakika süreyle sıkılı tutulması ve kanama durmuyorsa en yakın sağlık kurumuna gidilmesi gerekir.

Baş yaralanmaları/travmalar
Saçlı deride oluşan yaralanmalarda, yaranın olduğu yer temizlendikten sonra yaranın üzerine temiz bir gazlı bez konarak bir müddet baskı uygulanmalıdır. Kafa travmalarında şuur kaybı, baş ağrısı ya da dönmesi, bulantı, kusma olup olmadığı mutlaka sorgulanmalı ve gözlenmelidir. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa çocuk acilen en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir. Ciddi kafa travmalarında boyunda da hasar olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve sağlık kurumuna gidene kadar boyunluk takılmalıdır.

 

Bisikletten düşme

Bisiklet kazaları genellikle bahar ve yaz aylarında meydana gelir. Bunun sebebi çocukların yaz aylarında daha çok bisiklete binmeleri gibi düşünülse de asıl sebep; çocukların bisiklete binerken kask kullanmamaları, arabaların geçtiği yollarda bisiklete binmeleridir. Bisikletten düşme ile meydana gelebilecek kazalar arasında; bacaklarda yaralanmalar, kırıklar, ayakta burkulmalar, başı sert bir yere çarpma ile meydana gelebilecek travmalar sayılabilir.
Bu durumu engellemek için;

 • Çocuğunuzun bisiklet kaskı takmasını sağlayın. Çocuklar kask ile bisiklete binerken kaskın rahat olmadığından yakınırlar. Ancak kask, düşme sırasında onları kafalarına gelebilecek bir darbeye karşı korur.
 • Parklarda araba geçmeyen yerlerde bisiklet kullanmasını sağlayın. Aniden karşısına çıkacak bir araba büyük bir kazaya neden olabilir.

 

Eğer sıyrık gibi basit bir yaralanma durumu varsa;

 • Yaranın olduğu yer sabunlu su ile yıkanmalıdır. İlkyardım çantanız varsa Betadine de kullanabilirsiniz.
 • Temiz bir sargı bezi ile sıyrılan yer kapatılarak mikrop kapması önlenmelidir.

 

Eğer kırık, çıkık gibi bir yaralanma varsa;

 • İlk müdahale olarak hemen buz uygulayıp sağlık merkezine götürmek gerekir.

Burkulma ve ezikler
Burkulma ve ezikler kendini şişme, morarma, kuvvetli ağrı ve kan birikmesi olarak gösterir. Genel kanının aksine, sıcak kompres uygulamayın. Bu şişmenin, morarmanın ve ağrının daha da fazlalaşmasına sebep olacaktır.

Burkulma ve eziklerde ilkyardım;

 • Hasarlı yere temiz bir beze sarılmış buz uygulanmalıdır.
 • Burkulan ya da ezilen yere elastik bandajla hafif sıkı olacak şekilde bandajlama yapılmalıdır.

Kırık ve çıkıklar

Kırık ve çıkık kendini; kırığın olduğu yerde şiddetli ağrı, şiş/çürük (morarma), zarar gören bölgede hareket kısıtı, şekil bozukluğu, cildi dışa doğru iten bir çıkıntı ya da dönme şeklinde gösterir. Olduğundan daha büyük zarar yaratabilmesi olasılığından dolayı kırık ya da çıkığın olduğu yerin pozisyonu asla değiştirilmemelidir.

Kırıklar ve çıkıklarda ilkyardım;

 • Açık yara varsa üzeri kapatılmalı
 • Sağlık kurumuna gitmeden önce kırık bir atel, tahta ya da mukavva ile sabitlemek ve sürekli temiz beze sarılmış buz uygulanmalıdır.

Merdivenden düşme
Bir an önce arkadaşları ile oynamak için sınıflarından fırlayan, merdivenleri hızla inen/çıkan öğrenciler ayaklarının kayması/ takılması sonucu merdivenden düşebilirler. Ciddi sonuçlara neden olabilecek bu durum karşısında çocuk vakit kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Boğulma;
Havaların ısınması ile birlikte doldurulan havuzlar yüzme bilmeyen çocuklar için en büyük tehlikelerdendir. Yapılan araştırmalara göre araba kazalarından sonra ölümle sonuçlanan en yaygın ikinci kasıtsız ölüm nedeni boğulmadır.

Bu durumu engellemek için;

 • Küçük çocuğunuzu havuz olan ortamlarda gözünüzün önünden ayırmayın.
 • Eğer evinizde havuz varsa çevresini bir çit ile çevirip, kapısının daima kilitli olduğundan emin olun.

4–5 yaşından itibaren yüzmeyi öğretin ya da öğrenmesi için bir kursa gönderin.

 • Denize veya havuza sizinle birlikte bile girse kolluk ya da can simidini çıkartmasına izin vermeyin.

Eğer böyle bir durum başınıza gelirse;

 • Suyun içersinde yanına ulaşınca hızlıca havuzdan çıkartmaya çalışın
 • Havuzdan çıkartma esnasında vakit kaybetmeden ağızdan-ağıza ya da buruna suni solunum yapın.
 • Ambulans çağırın.
 • Ambulans gelene kadar suni solunum ve kalp masajına devam edin.
 • Bu uygulamaları doğru yapabilmek için İlkyardım eğitimi alın.

Böcek sokmaları ve hayvan ısırıklarında ilkyardım:

Böcek sokmalarında ilkyardım:

Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan reaksiyon kişiden kişiye ve böceğe göre değişir. Zehirlenmeye neden olan böceklerin sokmaları ve ısırmalarından sonra şiddetli bir ağrı ve özellikle karın kaslarında sertleşme, bulantı, terleme, yüksek ateş gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bu gibi durumlarda uygulanacak ilkyardım olarak; böceğin soktuğu yere amonyak ya da sirke tatbik edilmesi önerilir. Böceğin soktuğu noktanın biraz üzerinden sıkıca bağlamak zehrin yayılmasını engeller. Sokulan bölge kol, bacak gibi bir organ ise hareket ettirilmemelidir. Sıcak banyo da kasların sertleşmesini engelleyeceği için önerilir. Hastanın durumu takip edilerek, kötüleşmesi durumunda en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Kene; kahverengi, yassı ve oval şekilde bir dış parazittir. Kenelerin sıklıkla bulunduğu yerler; hayvan barınakları ile hayvanların üzerleri, su kenarları ve otlaklar, gür otluk alanlar ve çayırlık alanlardır. Keneler, kan emmek amacıyla ısırdıkları anda virüsü bulaştırmaktadırlar. Virüs, enfekte olmuş hayvan ya da insanın kan ve ifrazatından da bulaşmaktadır. Avcılık, piknik, doğa yürüyüşü gibi aktivitelerde ayaklara tutunarak ya da ağaçlık bir alanda ağaçtan düşerek derinin açık olduğu bir yerinden deri üzerinden damarlara ulaşırlar. Kenenin tutunduğu yer bir süre sonra kızarıp kaşınmaya başlar. Keneyi kesinlikle elle çıkarmaya çalışmamak, üzerine herhangi bir kimyasal ( alkol, gaz ya da zeytinyağı gibi) dökmemek gerekir. Çünkü böyle bir durum, kenenin kusmasına dolayısıyla da zehrin tüm vücuda yayılmasına sebep olur.

Kene kesinlikle çıplak elle tutulmamalı ve öldürülmemelidir.

Kenenin başı dokunun içine gömülmüşse, cerrahi işlemle çıkarılması gerektiğinden en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.

Kişide; ateş, baş ağrısı, halsizlik, kol/bacak/sırtta şiddetli ağrı ve iştahsızlık gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Akrep sokması ve ilkyardım:
Akrep zehrini kuyruğunda taşır.  Akrebin soktuğu yerde şişlik ve kızarıklık oluşur, beraberinde şiddetli bir ağrı da hissedilir. Zehrin kana karışmasında sonra ise, bulantı, kusma, kramp girmesi, solunum yetmezliği gibi çeşitli belirtiler baş gösterir. Bu gibi durumlarda; akrebin soktuğu yerin biraz altından sıkıca bağlamalıdır. Bu ilkyardım uygulamalarından sonra hasta en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir. Yakında bir sağlık kurumu bulunmuyorsa, telefonla tıbbi danışma alınmalıdır.

Arı sokmaları ve ilkyardım:
Arılar genellikle soktukları yerde iğnelerini bırakırlar. Bu sebeple öncelikle, arının iğnesini çıkarmak gereklidir. Sonra, kızarıklık ve şişlik oluşmuş nokta amonyaklı suya batırılmış bir bez ya da pamukla silinmelidir. Arı sokmalarındaki en tehlikeli noktalar; ağız içinin ya da dilin buna maruz kalmasıdır.

Bu gibi durumlarda; ağız tuzlu su ile çalkalanmalıdır. Hasta takip edilerek, şişme durumu oluşursa acilen bir sağlık kurumuna götürülmelidir. Çocuğunuzun arı sokmalarına karşı alerjisi var ise derhal en yakın sağlık kurumuna götürmeniz gerekir.

Denizanası çarpması ve ilkyardım:
Bazı Denizanaları dokunaçlarında zehir taşırlar. Hayvan cansız olsa bile dokunaçları ile yapılacak bir temas zehirlenmeye neden olabilir. Acı, ağrı, yara (lezyon) ve kırmızılaşma en önemli belirtilerdir. Kana karışan zehir büyük miktarda ise, nefes darlığı, bulantı ve mide krampları olur. Daha ciddi sokmalar kas kramplarına, baygınlığa, öksürüğe, kusmaya ve nefes almakta güçlüğe neden olur. Daha seyrek olmakla birlikte, akciğer ve kalbe ulaşan zehir kalp krizine sebep olabilir. Zehirli dokunaçların ellenmesi zehrin ele bulaşmasına da neden olabilir, bu sebeple kesinlikle çıplak elle ellememek gerekir. Tatlı su kullanılması ve derinin ovalanması zehrin daha fazla yayılmasına yol açar. Eğer hastada yukarıda ifade edilmiş belirtilerden biri bile görülürse, en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Güneş çarpması ve ilkyardım:
Sıcak ve rutubetli havalara girmek üzere olduğumuz bu aylarda, güneş çarpması en dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarından biri olarak öne çıkmaktadır.
Kızgın güneşin altında uzun süre kalanlarda ve çoğunlukla çocuklar ve yaşlılarda görülmektedir. Şiddetli bir baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateşle belirti verir. Bu gibi bir durumda, kişinin serin ve gölge bir yere götürülmesi, varsa vücudunu sıkan giysilerinin çıkarılması, başına soğuk kompres ya da buz torbası konulması önerilir. Eğer ateş çok yüksekse, vücut ıslak bir çarşafa sarılmalı, kişi havadar bir yerde bulundurulmalı, başa ve kasıklara soğuk kompres uygulayarak ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Ancak, bu ilk müdahalelerden sonra mutlaka bir ambulans ile en yakın hastaneye taşınması en uygun yaklaşımdır.

Çocuklar ve yaşlılar, bedenlerindeki ısı düzenleyici mekanizmalar yetersiz olduğu için sıcaklıklardan daha fazla etkilenirler.

Çocuklar için alınabilecek önlemleri şöyle sıralayabiliriz:
Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu saatler arasında ( 10:00-16:00) çocuğunuzu direkt güneşe maruz bırakmayın.
Gölge boyutundan yararlanmayı öğretin; gölgeniz sizden küçükse çocuğunuzu güneşe çıkarmayın.
6 aydan küçük bebekleri koruyucu elbise ve gölgelikli bebek arabalarıyla koruyun.
UVA ve UVB güneş ışınlarına karşı etkili, en az 25 koruma faktörlü güneş kremleri kullanın.
Mutlaka şapka giydirin.
Güneş ışınları, açık renk kumdan, sudan ve açık renk zeminlerden yansır. Çocuğunuz bu tip alanlarda bulunacaksa korunmasını arttırın.

Yanıklar ve ilkyardım:
Genellikle bir anlık dikkatsizlik sonucu meydana gelen yanıklarda ilkyardım, yanığın derecesine göre farklılık gösterir. Dolayısıyla uygulanacak tedavi de farklı olacaktır. Ancak genel uygulamalar olarak bildiğimiz; yanıklara buz koymanın, tereyağ ya da yağlı herhangi bir şey sürmenin kesinlikle yapılmaması gerektiğidir. Yanık yer, ipliklerinin yapışarak daha zahmet vereceği için, havlu ya da battaniye ile de sarılmamalıdır. Su toplamış yanıklarda, su keselerini patlatılmaması, deriye yapışmış kumaş parçasının çekilmemesi gerekir.

Yanıklarda ilkyardım;

 • Sıcak su ya da alevle oluşan yanıklarda, yanığa maruz kalan bölge el-ayak gibi küçük alanlar ise derhal soğuk suya tutulmalıdır.
 • 1. derece yanık (ciltte kızarıklık oluşur) yanık kremleri ile tedavi edilebilir.
 •  2. ve 3. derece yanıklarda ise (cilt yüzeyinde su kabarcıkları görülür) yanığın üzeri temiz bir gazlı bez ile hafifçe kapatılıp, çocuğun en yakın sağlık kurumuna götürülmesi gereklidir.
 • Avuç içinden daha büyük bir alanın yandığı ve su toplaması ile yükselen ateşin eşlik ettiği vakalarda mutlaka bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekir.

Yaz ishalleri:
Yaz ishalleri çoğunlukla mikroplu suların içilmesi ya da bu sularla yıkanmış meyve sebzeden kaynaklanmaktadır. İshale sebebiyet veren mikroorganizmalar,  özellikle yaz aylarında uzun süre canlı kalarak çoğalabilmektedirler.

İshallerin en önemlisi ve hayati tehlike arz edeni, kolera bakterisinin yaptığı ishaldir. Kalın bağırsakta ishale neden olan bakterilerin ve parazitlerin bazıları, dışkının iltihaplı görünmesine ve bağırsak duvarını da zedelediği için kanlı görünmesine sebep olur. Dışkının kanlı ve iltihaplı olması dizanteri olduğuna işaret etmektedir. İshalle beraber, karın ağrısı, bulantı ve iltihaplı durumlarda ateş de görülebilmektedir. Aşırı su ve tuz kaybı sebebiyle de böbrek yetmezliği, şuur bozuklukları ve kalp ritim bozuklukları gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilmektedir.

İshal sebebiyle kaybedilen su ve tuzun vücuda geri verilmesi gerekir. Bunun için de, 1lt. kaynatılıp soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 çorba kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat konularak hazırlanacak olan içeceğin hastaya içirilmesi gerekir. İshal durumu geçene kadar hasta, lifli ve yağsız gıdalar yemeli ve bol miktarda sıvı alması gerekmektedir.

24 saatten uzun süren ishal durumunda, en yakın sağlık kurumuna başvurulması gerekir.

 

Havuz enfeksiyonları:

Özellikle çocuk ve kadınların dikkat etmesi gereken bir konu olan havuz enfeksiyonlarından korunmak için Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukların havuzlara sokulmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerini uygulayan, su sirkülasyonunun yüksek olduğu ve buna dair ilgili makamlardan onay yazıları olan mekanların tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Genital mantar, bakteriyel vajinit, molluscum cantagiosum ve trikomonas enfeksiyonları durgun, rengi bozulmuş kirli gözüken havuzlardan kolaylıkla bulaşan hastalıklardır. Ayrıca; tifo, Hepatit A ve E, kolibasili, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan hastalıklar da prosedürlere uygun temizlenmeyen havuzlardan bulaşan hastalıkların başlıcalarıdır. Çocuklarımızı ıslak mayo ile uzun süre tutmamak, havuzdan çıktıktan sonra hemen kuru giyisiler giydirmek idrar yolları enfeksiyonunu önlemek konusunda çok büyük yardımcıdır.


Bu belirttiklerimizi yaşamamak için şunlara dikkat etmemiz yardımcı olacaktır:
Havuzda su yutmamaya dikkat edilmeli.
Havuza girmeden önce akan suda duş alınarak vücut temizlenmeli.
Periyodik temizleme işlemlerini yapan havuzlar tercih edilmeli.
Ateşli bir hastalık ya da ishal iken havuza girilmemeli.
Bone takılmalı ve kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanılmalıdır

 

İsilik:

Yaz ayarlında havaların ısınması ile cilt hastalıkları da artış göstermektedir. Sıcak havalarda, çocuklarda en sık görülen cilt hastalıklarının başında isilik gelmektedir.

Sıcağa uygun olmayan dar ve kalın ya da sentetik giyisiler terlemeyle birlikte ciltte minik su kabarcığı benzeri döküntülerin oluşmasına sebep olur. Ter bezi kanallarının tıkanmasıyla oluşan isilik, çocuklarda en çok yanakların altı, gövdenin üst kısmı ile iç çamaşırlarının lastik yerlerinde görülür.


İsilik oluşmasını önlemek için;

İçeriğinde sentetik olmayan, teri emen pamuklu giysileri tercih edin.
Özellikle yaz aylarında her gün duş alın.
Çocuğunuzu serin yerde bulundurmaya çalışın.

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.