Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Çocuklarda İlkyardım Uygulamaları
1.04.2011

Çocuklarda İlkyardım Uygulamaları

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte yavaş yavaş çocuklar dışarı çıkmaya başlayacaklardır. Bu sebeple özellikle oyun parkı ve yeşil alanlarda dikkat edilmesi gereken hususları bir kez daha hatırlatmak istedik:

Çocuklarda İlkyardım Uygulamaları

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte yavaş yavaş çocuklar dışarı çıkmaya başlayacaklardır. Bu sebeple özellikle oyun parkı ve yeşil alanlarda dikkat edilmesi gereken hususları bir kez daha hatırlatmak istedik:

  • ·         Oyun parklarındaki yeşil alanlara dikkat. Bahar aylarında, özellikle son yılların kâbusu kenelere karşı tetikte olunmalıdır. Yeşil alanlarda çocuklarınızı kısıtlamayın, bırakın rahat rahat oynasın, evinize döndükten sonra çocuğunuzu doğru banyoya götürün, üzerindeki kıyafetlerin hepsini çıkarın ve tüm kıyafetleri yıkanması için çamaşır makinesine atın. Çocuğunuzu yıkayın. Çok büyük bir ihtimalle çocuğunuz güzel ve doyumsuz bir gün geçirmiş olacaktır.
  • ·         Çocuğunuzu yıkarken eğer vücudunun herhangi bir yerinde keneye benzer bir böcek görecek olursanız kesinlikle çıkarmaya çalışmayın, böceği kurcalamayın ve derhal size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Keni imkanlarınızla götüremeyecekseniz acil yardım desteği alın (Medline 444 12 12 ya da 112).

Yine uzun bir kış mevsiminden çıkışta hepimizin beğeni ile gerçekleştirdiği piknik organizasyonları da başımıza farklı dertler açılabilir. Medline olarak özellikle arı sokmalarına değinmek istiyoruz.  Öncelikle tedbiri elden bırakmamak gerekli, tüm önlemlerinize rağmen çocuğunuzu arı soktuysa; arı genellikle soktuğu yerde iğnesini bırakır. Dolayısıyla yapılacak ilk uygulama, arının iğnesini çıkarmak olmalıdır. Daha sonra arının sokarak şişlik ve kızarıklık oluşturduğu yere hemen soğuk uygulayın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun ya da acil yardım desteği alın (Medline 444 12 12). Arı sokması bazı alerjik bünyelerde solunum durmasına yol açabilir böyle bir durumla karşılaşırsanız öncelikle sakin kalmaya çalışın ve aşağıdaki uygulama basamaklarını sırasıyla uygulayın.

  • ·         Kendi güvenliğinizi ve çocuğun güvenliğini sağlayın
  • ·         Çocuğun uyarılara yanıt verip vermediğini kontrol edin (ona seslenin)
  • ·         Telefon edin (444 12 12 ya da 112)
  • ·         Havayolunu açın (ağzı açın ve çenesini yukarı kaldırın)
  • ·         Solunumu kontrol edin (Bakın, dinleyin ve hissedin)

o       Çocuğu solutun (ağızdan ağza ya da buruna)

  • ·         Öksürürse veya hareket ediyorsa yana yatırın
  • ·         Hareket yoksa kalp solunum desteğine başlayın

İki dakika içinde veya 5 döngü (bir döngü 2 solunum 30 kalp masajı demektir) sonra genel durumu tekrar değerlendirin. 444 12 12 ya da 112’yi arayın ve herhangi bir değişiklik yoksa canlandırma işlemine devam edin.

Unutmayın! Çocuğunuzun tek canı var ve o can size emanet. Bu bilgileri tam anlamıyla uygulayabilmek için İlkyardım Eğitimi alın.

 

 

Özgür Özalp/İlkyardım Eğitmeni ve Kurumsal Gelişim / Denetim Yetkilisi - Medline

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.