Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Çocuklarda Yaşanabilen Acil Durumlar
11.04.2011

Çocuklarda Yaşanabilen Acil Durumlar

Çocuklarımız canlarımız, hayatımızın neşeleri… Onlara hiçbir şey olmadan büyütebilmeyi isteriz ama zaman zaman maalesef ufak yaralanmalar olduğu gibi, ciddi acil müdahale edilmesi gereken durumlarla da karşılaşmaktayız anne baba olarak. Acil durumları önlemek için bazı tedbirler almak çok etkili olabildiği gibi, olay anında soğukkanlılığı kaybetmemek ve bilgili/bilinçli davranmak çok önemli olmaktadır.

Çocuklarda Yaşanabilen Acil Durumlar

Çocuklarımız canlarımız, hayatımızın neşeleri… Onlara hiçbir şey olmadan büyütebilmeyi isteriz ama zaman zaman maalesef ufak yaralanmalar olduğu gibi, ciddi acil müdahale edilmesi gereken durumlarla da karşılaşmaktayız anne baba olarak. Acil durumları önlemek için bazı tedbirler almak çok etkili olabildiği gibi, olay anında soğukkanlılığı kaybetmemek ve bilgili/bilinçli davranmak çok önemli olmaktadır. Acil durumları nasıl önleyebiliriz, nasıl hazırlıklı olmalıyız ve acil bir durum olup olmadığını nasıl anlarız, acil bir durumda ne yapmalıyız? Tüm bu soruları Medline Operasyonlarından sorumlu direktör Dr.Barış Mutluer’e sorduk.

Acil Durumları Nasıl Önleyebiliriz?

Çocukluk çağlarında yaşanabilen en önemli kazalar; trafik kazası, yanıklar, suda boğulma, zehirlenme, besin ve yabancı madde yutulması, ateşli silah yaralanmasıdır. Her anne ve babanın aşağıda belirtilen maddelere dikkat etmeleri gerekir:

·        Büyüme ve gelişme çağındaki çocuğun, düzenli olarak bir çocuk doktoru tarafından takip edilmesi gerekir. Bu şekilde, olası bir ağır hastalık acil durumlara sebep olmadan erkenden teşhis edilebilir.

·        Aşılarının belirtilen düzende yaptırılması gereklidir.

·        Çocuklar taklit ederek de öğrendiklerinden, onların önünde ilaç içmemek gerekir. Zira çocuk eline geçecek ilk fırsatta bu ilaçlardan içmeye kalkışacaktır.

·        Tüm elektrik prizleri, çocuk kilitleriyle kapatılmalıdır.

·        Çamaşır suyu, kezzap, lavabo açıcılar gibi temizlik malzemeleri kesinlikle açıkta ve çocukların ulaşabileceği bir yerde saklanmamalıdır.

·        Araçlarda, 12 yaşından küçük çocuklar kesinlikle ön koltuğa oturtulmamalıdır. Arka koltukta da emniyet kemeri takılı olmalıdır.

·        Bisiklet, kaykay gibi düşmelerin sıkça yaşandığı spor faaliyetlerini de kask, dizlik, eldiven gibi koruyucu giysilerle yapmalıdır.

 

Acil Bir duruma Karşı Nasıl Hazırlıklı Olabiliriz?

Okula giden her çocuğun, anne ve babasının adlarını ve telefon numaralarını bilmesi, adresini söyleyebilmesi son derece önemlidir. Böylece acil bir durum anında, çok daha hızlı hareket etme imkanı doğmaktadır.

 

Çocuğun kronik bir hastalığı varsa, ailesinden başlayarak okuldaki öğretmenlerin ve sağlık görevlisinin hastalığıyla ilgili tüm bilgilere sahip olmaları, olası bir acil durumda nasıl müdahale edebileceklerini sağlayacaktır.

 

Her anne baba, yüksek ateş, havale, kırıklar ve ağır kanamalar konusunda ne yapabileceklerini çocuklarını götürmekte oldukları çocuk doktorundan öğrenmelidirler. Hatta, çocuklarda ilkyardım kurs ve/veya seminerlerine gitmeleri son derece yardımcı olacaktır.

 

Çocukta Acil Bir Durum Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hastalıklar, çocuk ve yetişkinlerde farklı belirtiler verebilmektedir. Dolayısıyla, her anne baba, kendi çocuğunun vücut dillerini iyi tanımaları gerekir. Ancak genel olarak acil bir durum olduğuna dair şu belirtilerin olup olmadığına dikkat etmekte fayda vardır:

·        Çocuk her zamankinden farklı davranıyorsa

·        Normalden fazla uyuma eğilimindeyse

·        Devamlı bir huzursuzluk hali içindeyse

·        Çevresiyle ilgilenmiyor ve cevap vermiyorsa

·        Nefes almasında anormal bir hal varsa (zor, sesli…)

·        Bebekse, memeyi/mamayı emmemesi

·        Bilinç bulanıklığı varsa

·        Yüksek ateşle bilinç bulanıklığı

·        Devamlı ve şiddetli ağrılar

·        Devamlı ve aşırı kusma hali

·        Dudaklarının ve cildin mavimsi bir renk alması

·        Durdurulamayan bir kanama varsa

 

Acil Bir Durumda Ne yapmalıyız?

Acil bir durumla karşı karşıya kalındığında soğukkanlılığı korumak çok önemlidir. Böyle bir durumda çocuğa müdahale ederken, acil yardım ekiplerine de haber vermek gereklidir.

 

Çok yüksek ateşi olan bir çocuğa, ateş düşürücü verdikten sonra, ılık banyo yaptırmak uygun olacaktır. Soğuk suyla banyo, çocukta titremeye ve daha sonra ateşin daha fazla yükselmesine sebep olacağı için önerilmez.

 

Çocuk eğere havale geçiriyorsa, çocuğu düz bir zemine yan yatırıp başını hafifçe arkaya eğip havale durana dek beklemek doğru olacaktır. Yan yatma pozisyonu, kusma yaşanması halinde ciğerlerine kusmuğun kaçmasını önlemek içindir.

 

Eğitimsiz kişilerin kalp masajı yapması yarar yerine zarar getirebilir dolayısıyla ekip gelene dek çok çaresiz kalınması durumunda, ağızdan ağza yapılacak suni solunum faydalı olabilir.

 

Çocuk ilaç ya da temizlik malzemelerinden içtiyse, zaman kaybetmeden acile gidilmesinde fayda vardır. Kesinlikle kusturmaya çalışmamak gerekir çünkü asitli madde alımı olmuşsa geri çıkarken tekrar yakacaktır. Sağlık kurumuna giderken içtiği maddenin kutusunu da yanınızda götürün.

 

 


Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.