Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Her Mesleğin Hastalığı Başkadır…
7.04.2011

Her Mesleğin Hastalığı Başkadır…

Her mesleğin kendine göre zorlukları olduğu gibi her mesleğin kendine göre hastalıkları da oluyor. Her gün binlerce çalışan işi sebebiyle maruz kaldığı şartlardan dolayı, sağlık durumunda meydana gelen bozukluklardan şikayet ediyor.

Sabah Gazetesi

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer

 

Her Mesleğin Hastalığı Başkadır…

Her mesleğin kendine göre zorlukları olduğu gibi her mesleğin kendine göre hastalıkları da oluyor. Her gün binlerce çalışan işi sebebiyle maruz kaldığı şartlardan dolayı, sağlık durumunda meydana gelen bozukluklardan şikayet ediyor. Örneğin öğretmenlerde çok ayakta durmaktan varis ve çok konuşmaktan faranjit, gazeteci ve bankacılarda ise hareketsiz oturma ve iş stresinden  kalp ve damar hastalıkları görülüyor. Aynı zamanda bilgisayar başında uzun saatler geçiren bankacılar, gazeteciler, reklamcılar gibi meslek gruplarında ise göz ile ilgili kusurlar meydana geliyor.

 

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer meslek gruplarında göre oluşabilecek hastalıklara karşı kişileri uyarıyor. Mutluer,  hangi meslek grubunda hangi hastalıkların daha sık görüldüğü, hastalıkların verdiği belirtileri,  hastalıklara yakalanmamak için yapılması ve yapılmaması gerekenleri şöyle sıralıyor…

Stres hemen hemen her sektörü etkiliyor; Hayatımızın ortalama üçte birini geçirdiğimiz iş yerinin psikolojimiz üzerinde oldukça fazla etkileri bulunuyor. İş hayatındaki rekabetin artması, çalışma saatleri, sorumluluk fazlalığı, hatasız çalışmaya çabalamak her sektörde strese neden oluyor. Aşırı stres ise zamanla kalp krizi, ülser, depresyon, tansiyon, şeker gibi birçok hastalığı harekete geçiriyor. İş stresinin başlıca belirtileri; yapılan hataların artması, sigara içme eğiliminin olması, uyku bozukluğu, öfke, kızgınlık hali, güvensizlik, sağlığa karşı aşırı duyarlı olmak olarak biliniyor. Bugün dünyada çalışan insanların %25’ ini etkileyen stresin etkisini azaltabilmek için yapılması gerekenler ise oldukça basit. İşte iş stresini azaltmak için tüyolar;

-Altından kalkamayacağınız işlerin sorumluluğunu almayın
-Hedeflerinizi belirleyin ve plan yapın
-Problemlerinizle yüz yüze gelmeye çalışın
-Sahip olduklarınızın farkında olun
-Değiştiremeyeceğiniz şeyler üzerinde ısrar etmeyin 
-Dinlenmek için zaman ayırın
-Dikkatinizi içinde bulunduğunuz durum ve zamanda toplayın
-Başkalarına güvenin, gerektiğinde sorumluluklarınızı devredin.

Öğretmen hastalığı varis ve faranjit; Öğretmenler yaptıkları iş gereği sürekli olarak ayakta konuşmak durumda kalıyor. Öğrencilerin dikkatini kaybetmemek için sınıf içerisinde dolaşan ya da tahtada ders anlatan öğretmenler en çok ses ve göğüs sorunları, ortopedik rahatsızlıklar ve varis gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Ses telleri ile ilgili sorunların önüne geçmek için ilk adım olarak sigaranın bırakılması ve sigara içilen yerlerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Dr. Mutluer, günde en az 2,5 litre su içilmesi gerektiğini ve ses tellerinde kurumaya yol açan mentollü nefes açıcı, şeker ve pastillerden, kurumayla birlikte ses tellerinde salgı artışına neden olan kafeinli, baharatlı ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Toplumda öğretmen hastalığı olarak da anılan varis devamlı ayakta durmaktan veya hareketsiz oturmaktan meydana geliyor. Hem varisi hem de toplar damar pıhtılaşmasını önlemek için ise müzik ile ritm tutar gibi ayakların hareket ettirilmesi öneriliyor.

Gazetecilerin kalbi yoruluyor; Yoğun stres, düzensiz çalışma saatleri ve düzensiz beslenme nedeniyle gazetecilerde sıklıkla kalp rahatsızlıkları, ritim bozuklukları, yüksek kolesterol ve yeme bozuklukları görülüyor. Sürekli yoğun bir tempo içinde çalışan ve yemek yemeye fazla zaman ayıramayan gazeteciler arasında ise yeme problemlerine rastlanabiliyor. Sağlıksız ve düzensiz yemek alışkanlığının yanı sıra işlerindeki stres nedeniyle gazeteciler de kalp rahatsızlıklarının görülme olasılığı sıklaşıyor. Bu sebeplerden dolayı, sağlık sorunları yaşanmaması için düzenli ve sağlıklı beslenme ile stresten olabildiğince uzak durmak gerekiyor.

Grafiker ve bankacıların gözleri ve bilekleri tehlikede; Sürekli ekrana bakan ve klavye kullanan bankacı, borsacı, grafikerlerde en sık göz ve bilek rahatsızlıkları görülüyor. Görme bozukluklarının belirtileri arasında gözlerde kızarıklık, yanma, batma, sulanma, yorgunluk hissi, odaklanma güçlüğü, çift ve bulanık görme, baş ağrısı, boyun ve omuz ağrıları sayılabiliyor. Gözler kağıt üzerinde yazılı karakterlere yüksek kontrast ve keskin sınırları nedeniyle rahatlıkla uzun süreli odaklanabilirken, bilgisayar ekranında görülen, piksellerden oluşan ve sınırları daha belirsiz olan karakterlere sürekli odaklanmakta güçlük çekmekte, görüntüyü net görebilmek için tekrar tekrar odaklanmak zorunda kalıyor. Göz rahatsızlıklarına karşı önlem alabilmek için gözler sık sık bilinçli olarak kırpılarak nemlendirilmeli, ekrana çok fazla yaklaşılmamalı, büyük font ve puntolar kullanılmalı… Bilgisayarda gün boyu yazı yazmak ya da veri girişi yapmak el bileğinde karpel tünel sendromuna da neden oluyor. Karpel tünel sendromu zamanla elde, dirsekte ve omuza da yayılan ısrarcı ağrılar şeklinde görülüyor. Rahatsızlık ilerleyen dönemlerde cisimlerin sıkı tutulamaması, belirgin güçsüzlük ve Median Sinir tarafından kontrol edilen kaslarda zayıflamaya neden olabiliyor. Karpel tünel sendromundan korunmak için her saat başı ara verip ellere ve bileklere egzersiz yapılması ve masa ile sandalyenin yüksekliklerinin duruşa uygun olarak ayarlanması gerekiyor.

Ofis hayatı hasta ediyor

Ofis ortamında hep aynı pozisyonda, hareketsiz ve yoğun stres altında olan, düzensiz beslenen ofis çalışanlarında birçok sağlık sorunu görülüyor. Bunlar;

Kas ve tendon gibi yumuşak dokularda zorlanma ve incinme
Karpel tünel sendromu
Tenisçi dirseği
De Quervein sendromu
Boyun ve bel fıtığı
Kireçlenme
Omurga eğrilikleri’dir.

Ofis ortamında meydana gelen rahatsızlıkları önlemek için; ara sıra ofisi havalandırmak, en azından ofis içerisinde hareket etmek, dik oturulmak gibi küçük önlemler alınmalıdır.

 


Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.