Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Trafik Kazalarında İlkyardım
9.04.2011

Trafik Kazalarında İlkyardım

Uzun bir bayram/tatil dönemine girmek üzere olduğumuz şu günlerde, trafik kazalarını önlemek, en aza indirebilmek için önlemler alınmakta ancak biz de kazalarda ilkyardımın önemini vurgulamak amacıyla, Medline Acil Sağlık Hizmetleri Operasyonlar Direktörü Dr. Barış Mutluer ile görüştük.

Trafik Kazalarında İlkyardım

Uzun bir bayram/tatil dönemine girmek üzere olduğumuz şu günlerde, trafik kazalarını önlemek, en aza indirebilmek için önlemler alınmakta ancak biz de kazalarda ilkyardımın önemini vurgulamak amacıyla, Medline Acil Sağlık Hizmetleri Operasyonlar Direktörü Dr. Barış Mutluer ile görüştük.

Emniyet Genel Müdürlüğü 2009 yılı verilerine göre; 1.034.435 kazada, 200.405 kişi yaralanmış, 4.300 kişi de vefat etmiştir.%94 gibi bir oranla kazaların oluşumundaki en önemli faktör insan. Araç ve yol sebebiyle oluşan kazaların oranı ise %6. Trafik kazalarının en önemli sebepleri; uykusuzluk ve yorgunluk, aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı solama ve cep telefonu ile konuşma/mesajlaşma.

Bayram tatili sebebiyle vatandaşların iyi uyumuş, dinlenmiş, hafif yemek yemiş (ağır yemek vücudu yorarak ağırlığa uyuklamaya neden olabilir) bir şekilde yola çıkmaları gerekir. Uzun yol yorucu olduğu için sık aralıklarla mola vermek dinlenmek ve uyku halinin atılması için iyi fırsatlardır.

Hiç istemeyiz ama bir trafik kazası yaşanması ya da bir kazaya şahit olunması durumunda yapılacak en doğru şey, sakin bir şekilde bu konuda uzman görevlileri aramaktır. Ancak, halkımız ambulans gelene kadar yardımcı olmak adına hemen yaralıya müdahale etmeye kalkar. Buradaki en önemli nokta; gözle görünenin dışında farklı bir yaralanma da olmuş olabileceği ve bilgisizce yapılacak en ufak hareketin kazazedeye yarardan çok zarar getirebileceğidir. Bu sebeple, her şeyden önce ilkyardım eğitimi almış bir kişinin belirttiğimiz müdahalelerde bulunmasının daha doğru olacağını belirterek, bunların neler olduğunu bir kez daha hatırlayalım:

-         İlk olarak kaza alanı güvenliğe alınmalıdır.

-         Aracın yanması gibi bir tehlike yoksa kazazede asla oynatılmamalı, ambulans gelene kadar beklenmelidir.

-         Sonrasında yaralının solunum ve kan dolaşımının kesintiye uğramasını engelleyin

-         Kazazedenin solunum yollarının (ağız, gırtlak, soluk borusu) açık olması için öncelikle soluk alıp almadığına bakın. Eğer yerde yatıyorsa, başını geriye yatırıp, yana doğru çevirin.

-         Solunum yollarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen soluk alıp vermemesi durumunda suni teneffüs yaptırın. Bunun için; yaralının burnunu iki parmağınızın arasında sıkıştırarak kapatın ve derin bir soluk alarak ağzından içeriye kuvvetlice verin. Başlangıçta dört kere hava üfledikten sonra, erişkinlerde yaklaşık 12, çocuklarda ise 20 kere hava vererek suni teneffüs işlemini tekrar edin. Yaralının göğsünün inip kalktığını görmeniz gerekir aksi taktirde verdiğiniz soluğun bir kısmı dışarı kaçıyor ya da solunum yolları tıkalı demektir.

-         Yaralı uyanık tutulmalı ve yalnız bırakılmamalıdır.

-         Kanama varsa durdurun.

-         Kopan bir uzuv varsa, uzvu bir poşete koyarak ağzını sıkıca kapatın ve bunu içinde buz bulunan başka bir poşetin içine koyun.

-         Kolda kırık varsa, bir gazete ya da dergiyi oluk gibi yapıp kolu bunun içine yerleştirip bir bezle bağlayıp, yaralının omzuna asın.

-         Bacakta kırık varsa, yaralıyı olduğu pozisyonda tutun fakat başını her iki yandan destekleyin. Açık yara varsa kapatın.

-         Sağlık ekipleri, kazanın oluş şekline bakarak ve yaralıyı inceleyerek nasıl ve ne gibi yardımcı sağlık malzemeleriyle müdahale edilmesi gerektiğine karar verirler.


Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.