Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Kadınlara özel hastalıklar
29.03.2012

Biyolojik ve hormonal nedenlerden dolayı kadınlar bazı hastalıklara, erkeklere oranla daha sık yakalanırlar. Özellikle son zamanlarda göğüs kanserinde yaşanan artış bazı hastalıkların kadınlarda daha sık görüldüğünü de gösteriyor. Hastalıklardan korunmak ve erken teşhis koyabilmek için ise önce hastalığı tanımak ve alınabilecek önlemleri bilmek gerekmektedir.
  Dr. Barış Mutluer
Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktör


Biyolojik ve hormonal nedenlerden dolayı kadınlar bazı hastalıklara, erkeklere oranla daha sık yakalanırlar. Özellikle son zamanlarda göğüs kanserinde yaşanan artış bazı hastalıkların kadınlarda daha sık görüldüğünü de gösteriyor. Hastalıklardan korunmak ve erken teşhis koyabilmek için ise önce hastalığı tanımak ve alınabilecek önlemleri bilmek gerektiğini belirten Medline Acil Sağlık Hizmetleri Operasyonlarından Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer kadınları bilgilendiriyor.

Genç kızların sorunu regli ağrıları…

Üreme çağındaki kadınların yarısından fazlasının problemi olan ağrılı adet, daha sık 16–22 yaşları arasında görülür. Bacaklara ya da bele vuran ağrı, bazen bulantı ve kusmaya da neden olabilir. Genç kızların sosyal hayatlarına da etkisi olan regl ağrılarına karşı, doktora danışılarak alınabilecek bazı ağrı kesiciler, bitkisel ilaçlar ve egzersiz gibi çeşitli çözümler önerilir. 

Yeme bozuklukları genç kızlarda sık görülen diğer rahatsızlıklar arasında yer alır. Özellikle son yıllarda genç kızlar arasında görülen en yaygın yeme bozuklukları "anoreksia" ve "bulimia" dır. Anoreksia, kişinin normal ve normalin üstünde bir ağırlıkta olmayı reddetmesi ve zayıf olsa bile, kilo almak ve şişman olmakla ilgili yoğun korku duymasıdır. Bulimia''''''''''''''''''''''''''''''''da ise, anormal yeme alışkanlığı ile kendini gösterir. Yemesi gereğinden daha fazla yeme alışkanlığı olan kişi daha sonra kilo almayı önlemek için kusarak yediği yiyecekleri çıkarır, aç kalır ya da aşırı egzersiz yapar. Her iki hastalığın da tedavisi için psikoterapiye ihtiyaç vardır.

Genç kadınlarda sık görülen rahatsızlıklar; 

Jinekolojik problemler: Adet kanamaları, rahim, yumurtalık hastalıkları, miyom, over kistleri, kısırlık, kürtaj, rahim ağzı hastalıkları, dış gebelik, düşükler, doğum sonrası problemler, jinekolojik kanser türleri, endometriozis en yaygın kadın hastalıkları arasında yer alır. Tüm bu belirtiler, düzenli olarak yapılan tetkiklerle ve kontrollerle zamanında önlem alınarak tedavi edilebilir.

Meme hastalıkları; Kadınlarda rastlanan tüm kanser türleri arasında yüzde 41 gibi yüksek bir oranı oluşturan meme kanserinin belirtileri özellikle 40 yaşından sonra başlar. Kadınların bu yaştan sonra gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. Meme hastalıklarının belirtileri; meme iltihabı, meme başı akıntısı, meme başının asimetrik bozukluğu, ele gelen ağrısız ağrılı kitleler, meme üstünde yaralar ortaya çıkması, meme cildinde damarlarda meydana gelen belirginleşmeler, koltuk altında ele gelen kistler olarak sıralanabilir. Meme hastalıklarının nedenleri arasında diyet yanlışları, sigara, kafein, uzun dönem ostrojen kullanımı ve stres gibi sebepler sıralanabilir.

Tiroid hastalıkları; Dünyada yaklaşık 200 milyon insanda tiroid hastalığı bulunmaktadır. Tiroit bezine bağlı sağlık sorunları kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bu nedenle kadınların, herhangi bir şikayetleri olmasa bile, belli aralıklarla tiroit hormonu ölçümleri yaptırması gerekir. Tiroidin çok çalışması halinde (Hipertiroidizm); çarpıntı, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük, aşırı terleme, ishal, sinirlilik, titreme gibi belirtiler görülür. Yine tiroidin az çalışması halinde ise (Hipotiroidizm); soğuğa karşı tahammülsüzlük, halsizlik, yorgunluk, kabızlık, hatırlama güçlüğü, yorgun ve zayıflamış kalp hızı, ciltte kuruma, saç ve kaş dökülmesi, kas güçsüzlüğü ve adet düzensizlikleri gibi belirtiler kendini gösterir.

Yetişkinlik ve menopoz;

Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, daha çok menopoz sonrası ve yaşlılıkta görülür. Osteoporozun yüzde 80 oranında kadınlarda görüldüğüne dikkat çeken Dr. Barış Mutluer, 50 yaşın üzerinde her 8 kadından birinde osteoporoza bağlı omurga kırığı geliştiğini, 70 yaşın üzerinde her 3 kadından ve her 9 erkekten birinde ise kalça kırığı oluştuğunu belirtti. Hastalığın seyrinde, bel ve sırt ağrıları, boyda kısalma, kemik ağrıları ve kamburlaşma görülebilir. Osteoporoz hastaları, kalsiyum alımına dikkat etmeli, sigara içmemeli ve bol bol egzersiz yapmalıdır.

Kalp hastalıkları; Koroner kalp hastalıkları, gelişmiş ülkelerde kadın ölümlerinin en sık sebeplerindendir. Hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, aşırı şişmanlık, doğum kontrol hapı kullanımı, psikolojik faktörler, evlilik problemleri kadınlarda koroner kalp hastalıklarına yol açabiliyor. Kalp hastalıklarına karşı korunmak için sigarayı bırakmak, egzersiz yapmak, sağlık beslenmek ve kiloyu kontrol altında tutabilmek oldukça önemlidir.


Menopozu daha rahat atlatmanın yolları:

Düzenli olarak spor yapın
Sigarayı bırakın
Güneşe çıkın (güneş kemikleri güçlendirir)
Yeşil renkli sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. 
Menopoza girdikten sonra değil, öncesinde bol bol süt ürünü tüketmek önemli. Bunun için her gün yoğurt yiyin
Beyaz unlu gıdalardan ve şekerden uzak durun
Menopoz döneminde kilo alabilirsiniz. Kilo vermek için aç kalmayın. Günde üç öğününüzü yiyip, ara öğünlerde de meyve ve tok tutucu hafif şeyler tüketin. 
Bol su için ama oda sıcaklığında ılık su olmalıdır
Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.