Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Grip aşısı ile kalp krizine karşı önleminizi alın...
26.08.2014

Grip sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçmesine rağmen; kalp rahatsızlığı gibi vücut direncini düşüren kronik hastalığı olan kişilerde ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilir.

Grip sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçmesine rağmen; kalp rahatsızlığı gibi vücut direncini düşüren kronik hastalığı olan kişilerde ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilir. Grip virüsü, kalbi besleyen koroner damarlarda daralmaya yol açan ‘aterom’ denen plaklarda ani yapısal değişikliklerin ortaya çıkmasına ve damarın ani olarak tıkanmasına neden olabilir. Bu durum; ölüme yol açabilen ciddi ritim bozukluklarına ya da kalp yetmezliğine sebep olabilir. Aynı zamanda griple artan vücuttaki iltihabi durum; önceden kalp hastalığı olan kişilerin kalp damarlarında belirgin hale gelebilir ve kalp krizini tetikleyebilir.
 
Grip aşısı, bağışıklık tepkisinin artmasıyla meydana gelen kalp krizi de dahil, diğer hastalıkların riskini azaltır.Rakamsal veriler grip aşısının kalp hastalıklarına olan olumlu etkisini gösteriyor. Herhangi bir kalp krizi, planlanmış bir anjiyoplasti stent işlemi için hastaneye yatan hastalara aşı yapıldığında, özellikle grip mevsiminde bu hastalardaki ölüm oranı yaklaşık yüzde 50 oranında azalıyor. Aşılanmayan bireylerde tekrar kalp krizi geçirme ya da ölüm oranı, yaklaşık olarak yüzde 23'ler civarında saptanırken, aşı olmuş bireylerde bu rakam yüzde 11'e düşüyor.
 
Özellikle kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin grip aşısının yanı sıra alması gereken önlemler;
 
• Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalıdır.
• Masa, kapı kolu, bilgisayar klavyesi gibi her gün kullanılan eşyalar tahmin edilenden fazla mikrop içerir. Bu eşyalar düzenli olarak antibakteriyel ürünler ile temizlenmelidir.
• Grip olmuş kişilere karşı biraz daha mesafeli olmak gerekir. Unutulmamalıdır ki grip hava yoluyla ya da temas ile çok kolay bulaşabilen bir rahatsızlıktır.
• Bulaşmayı önlemek için öksürme, aksırma sırasında ağız ve burun mendille kapatılmalıdır. Eğer mendil yoksa ve ağız-burun el ile kapatılmışsa, eller su ve sabunla yıkanmalıdır.
• Bulunulan mekân sık sık havalandırılmalıdır.
• Bol bol sıvı tüketilmelidir
• C vitamini içeren meyve ve sebzelerin ara öğünlerde de tüketilmesine dikkat edilmelidir.
Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.