Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Karaciğer yağlanmasına dikkat!
17.06.2015

Kadın ve erkeklerde aynı sıklıkla görünen karaciğer yağlanması, her 4-5 kişiden birinde ortaya çıkmakta ve bazı durumlarda siroz gibi ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır.

Kadın ve erkeklerde aynı sıklıkla görünen karaciğer yağlanması, her 4-5 kişiden birinde ortaya çıkmakta ve bazı durumlarda siroz gibi ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri

Obezite 
Şeker hastalığı
Açlık veya hızlı kilo kaybı
Wilson hastalığı 
Aşırı A vitamini kullanımı
Bazı ilaçlar: Kortizon içeren ilaçlar, amiodaron, tamoksifen, diltiazem, tetrasiklin, talium, östrojenler 
Gebelik
Aşırı Alkol Tüketimi

Genellikle belirti vermez

Karaciğer yağlanması genellikle hiçbir belirti vermeden sinsice ilerler. Ancak bazı hastalarda; karnın sağ üst tarafında dolgunluk hissi, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler görülebilir. Çok nadiren karaciğer yağlanmasına bağlı ileri karaciğer hastalığı olan insanlarda kaşıntı, iştahsızlık, sarılık ve bulantı görülebilir. Genellikle tanı başka nedenlerle yapılan karaciğer fonksiyon testleri ve karın ultrasonu sonucu tesadüfen konur.

Alkolden uzak durmalı, sağlıklı beslenmeli

Karaciğer yağlanmasında, bu duruma neden olan sebepler bulunur ve ortadan kaldırılır. Örneğin alkol tüketimi sonucu meydana geliyorsa, kişinin alkol tüketimini sonlandırması gerekir. Aşırı kilolu kişilerin de ideal kilolarına kavuşmaları gerekir. Kilolu kişilerin uygulamaları gereken diyet konusunda mutlaka bir diyetisyen ve hekime başvurmaları, hastalığın yanlış diyet ile daha kötü seyir kazanmaması açısından önemlidir. Aynı zamanda yaşam tarzında değişikliklere gidilmeli, her gün tempolu bir şekilde en azından 45 dakika yürüyüş yapılmasına özen gösterilmelidir. Sebze, balık, beyaz et gibi gıdalar tüketilmeli, fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Hastalar, hekim kontrolünde belli aralıklarla tetkik ve takiplerini yaptırmalıdırlar.

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.