Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Dikkat! Arı Sokması Ölümcül Olabilir!
3.06.2016

Sıcakların gelmesi ile hemen her gün yaşanan arı vakaları, ender de olsa hayati tehlike oluşturabiliyor. Yazın keyfini çıkarttığımız yeşillikli ve açık alanlarda bal ve eşek arısı sokmalarının sıkça görülmektedir. Arı sokması anında ne yapılmalı ve yapılmamalı konularında aşağıdaki bilgileri paylaşıyoruz:

Arı sokması durumunda kişi ilk önce ne yapmalı?

 

Arı sokması durumunda öncelikle arının iğnesi bir an önce bir cımbız yardımıyla bölgeden çıkartılmalıdır. Yara bol su ve sabunla yıkanarak, enfeksiyon riski azaltılmaya çalışılmalıdır. Ayrıca sokma bölgesine buz uygulaması zehrin dağılımını ve vücudun vereceği alerjik reaksiyonun şiddetini de azaltabilir. Ancak alerjik kişilerde yaşanan arı sokmalarında, zaman kaybetmeden kişinin acil servise ulaştırılması hayati önem taşır.

 

Belirtileri nelerdir?

 

Arı sokması sonrası kişilerde genellikle bölgesel tepkiler meydana gelir. Bunlar sokulan bölgede görülen şişlik, ağrı, kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklıktır. Ağrı birkaç saat şiddetli olarak kendini hissettirse de daha sonra genellikle kaybolur. Şişliğin geçmesi de bir iki günü alabilir. Fakat her arı sokması aynı boyutta ve şiddette olmayabilir. Arı sokması ciddi reaksiyonlara hatta hayati tehlikeye bile neden olabilir.

 

Hangi durumlarda endişelenmeliyiz?

 

Arının kişinin vücuduna yaydığı zehir miktarı ile kişinin bağışıklık sistemi, reaksiyonun derecesini ve meydana gelecek tepkiyi belirler. Arı sokmalarında nadiren ciddi reaksiyonlar görülür. Aerjik bünyelerde, arı sokmalarına karşı acil müdahale etmek gerekebilir. Bu durumda, kişinin vücudunda farklı farklı yerlerde kızarıklıklar, şişlikler ve döküntüler ortaya çıkar. Kişinin vücudunda alerjik bir reaksiyon gösteren sokma; ayrıca mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, bilinç bozuklukları, dilde şişmeler, nefes almada zorluk gibi ağır belirtilerle de kendini gösterir. Kan basıncında meydana gelen azalmayla da beraber kişi şok etkisine girer. Bu belirtiler durumun çok acil olduğunu gösterir.

 

Arı sokmalarından korunmak için ne yapmalıyız?

 

-Yaz aylarında çiçek kokulu parfüm, şampuan, losyon, deodorant ve kozmetik malzemeleri daha az tercih edilmeli,

 

-Dikkat çekici pastel renkler ve çiçekli giysiler giyilmemeli,

 

-Şekerli içeceklerin ve yiyeceklerin ağzı sıkıca kapatılmalı ve yenilip içilirken dikkat edilmeli,

 

-Özellikle çocukların üzerlerine arı konduğu zaman hareketsiz kalmaya ve heyecana kapılmamalarını sağlamaya özen gösterilmelidir.

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.