Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Orucunuzu da Bırakmayın, Sağlığınızı da!
3.06.2016

Ramazan ayı nefsin sınandığı, yeme konusunda irade gösterdiğimiz özel bir aydır. Bu ay ile birlikte tüm beslenme alışkanlıklarımız da değişir. Ancak yılın 11 ayından farklı beslenip, alışkanlıklarımızı değiştirmemize vücudumuz her zaman olumlu tepki vermez. Vücüdumuzun 30 gün sürecek yeme ve uyku düzenine hızlıca uyum göstermesi için kişilerin özenli davranmaları şart. Sağlıklı bir Ramazan ayı geçirebilmek için dikkat edilmesi gerekenler:

Özellikle çok sıcak günlere denk gelen Ramazan’da oruç tutmak ne zaman tehlike gösterebilir?

 

Uzmanların uyarılarını dikkate almadan oruç tutmak bir takım sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle de kalp, şeker ve tansiyon gibi kronik rahatsızlığı bulunan kişiler, oruç tutarken daha dikkatli olmalı. Artan sıcakların da etkisiyle mevcut rahatsızlıkların tetiklenmemesi için uzmanları dinlemek çok önemli.

 

En önemli koşul; sahura kalkmak

 

Sahura kalkmadan oruç tutmak aç kalma süresini uzatarak metabolizmanın hızını düşürür. Bu durum; başta halsizlik ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu nedenle oruç tutacak olan kişiler mutlaka sahura kalkmalıdır. Sahurda yemekler, yavaş yavaş ve sindirilerek yenmelidir. İftar ve sahurlarda yağlı, baharatlı ve acı yemek çeşitlerinden uzak durulmalıdır. Ramazanda mümkün olduğunca hafif yenmeli, yemeğe öncelikle hafif bir kahvaltı veya çorbayla başlanmalıdır. Sonrasında bol sulu, sebze içeren, az yağlı bir öğünle devam edilmelidir.

 

Sahurda ağır yemek gün boyu tok tutar mı?

 

Sahurda çok ve ağır yiyecekler tüketmenin kişiyi gün boyu tok tuttuğuna inanılır. Ancak bu, oldukça yanlış bir düşüncedir. Aksine kan şekerini hızlı yükselten ve karbonhidrat içeren gıdalar erken acıkmaya sebep olur. Sıvı gıdaların yanında ölçülü yenen yumurta, peynir, sebze ve lifli gıdalar kan şekerini dengeli tutar ve acıkmayı geciktirir. Bunların yanında Ramazan ayı boyunca hem protein hem kalsiyum açısından zengin olan yoğurt veya ayran tüketmek oldukça önemlidir.

 

Su içmeyi unutmayın!

 

Yaza denk gelen Ramazan ayında terlemenin çok olması sıvı kaybını da artırır. Bu nedenle özellikle bu dönemlerde su tüketimine ağırlık verilmelidir. İftardan sahura kadar en az 8-10 bardak su tüketilmelidir.

 

İftar ve sahur arasına 2 öğün ekleyin

 

Sağlıklı bir beslenme normal şartlarda 5 veya 6 öğünden oluşur. Ramazan ayında ise beslenme alışkanlığı sahur ve iftardan oluşan 2 ana öğüne düşer. İftardan uykuya gidene kadarki zaman dilimine ek öğünler eklemek, yaşanabilecek olumsuzlukları ve metabolizma hızının düşmesini engeller.

 

Ramazan’da sporu ertelemeyin!

 

Sağlık için spor yapmak da sağlıklı beslenmek kadar önemlidir. Bu nedenle Ramazan ayı boyunca da kişiler kendilerini çok yormayacak şekilde hareket etmeyi ihmal etmemelidirler. Bunun için iftardan yaklaşık 2 saat sonra vücudu çok yormadan yürüyüş yapılabilir.  

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.