Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Havalar Isındı, Kene Kabusu Başladı!
3.06.2016

Sıcak günlerin gelmesiyle birlikte, kendimizi dışarı atıp, parklarda, yeşil alanlarda vakit geçirmek isteriz. Keyifli anlar geçirmek için gittiğimiz yeşil ve topraklı alanlarda, ne yazık ki kene gibi bizi bekleyen kötü sürprizler olabilir! Son yılların en sık görülen, ölümlü vakalara yol açabilen kene ısırmasından korunma yöntemleri;

Yazın gelmesiyle, yaşadığı toprak altından çıkan kenelerin ısırma vakalarına sıkça rastlıyoruz. Üstelik sadece köy ya da kırsal alanda değil, kene ısırması kentte yaşayanlar için de tehlike arz ediyor. Kene ısırırken, anestezik madde salgıladığı için acı hissedilmiyor ve fark edilmiyor. Bu sebeple oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilecek bu durumdan korunmak için dikkat edilmesi gerekenler:

 

Kenenin ısırdığını nasıl anlarız?

 

Kişinin tenine ya da kıyafetine yapışan keneler, oldukça küçük oldukları için çoğu zaman fark edilmeden sessizce vücuda mikroplarını bulaştırırlar. Kene tarafından ısırılma sonrası görülen belirtiler, aşırı derecede halsizlik, kas ve baş ağrısı, ateş, bulantı, kusma, ishal, yorgunluk ve boğaz ağrısıdır. Bu belirtiler ile beraber ısırmanın olduğu ilk günlerde, göğüs bölgesi ve yüzde kızarıklıklar ve gözlerde kanlanmalar ortaya çıkabilir. Kişi eğer bu belirtileri yaşıyorsa ve keneyle temas edeceği bir ortamda bulunmuşsa acilen bir doktora görünmeli.

 

Vücudunda kene gören kişi ne yapmalı?

 

Vücudunun herhangi bir yerinde kene olduğunu fark eden kişi hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Çünkü keneyi elle çıkarmaya çalışmak kenenin içindeki zehirli salgının kana karışmasına ve bu durumun ölümcül sonuçlanmasına neden olur. Bu nedenle; kene vücuttan çıkarılırken ezilmemeli, başı kopartılmamalı, parçalanmamalı, ısı ve kimyasal herhangi bir madde uygulanmamalıdır. Kene doktor tarafından, cımbız benzeri bir nesne yardımıyla vücuttan çıkarılmalı, sonrasında da ısırılan bölgeye antiseptik bir madde uygulanmalıdır.

 

Kene ısırmasına karşı korunmak için nasıl önlemler alınabilir?

 

·       Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarına giderken mümkün olduğunca kapalı giysiler tercih edilmeli,

·       Pantolon paçaları mümkün olduğunca kapalı olmalıdır.

·       Kenelere çıplak elle kesinlikle temas edilmemeli,

·       Keneler ezilmeye veya çıkarılmaya çalışılmamalı

·       Çocukları ısırması halinde panik olmamalı, çocuk rahatlatılmalı ve hemen bir doktora görünülmelidir.

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.