Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Yazın Artan Oyun Kazalarından Çocukları Nasıl Koruruz?
20.06.2016

Yaz geliyor, çocukların park ve oyun alanlarında daha fazla vakit geçireceği zamanlar kapıda... Çocuklar oyun oynarken, gerek kendilerinden gerekse ortamın fiziki koşullarından kaynaklanabilecek kaza, yaralanma gibi tehlikeli durumlarda acil müdahale hayati önem taşıyor. Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, bu gibi durumların yaşanmaması için aınması gereken önlemleri sıraladı.

Yaz demek, çocuklar için dışarıda oyun oynamak demek. Uzun saatler sokakta, parklarda ya da oyun alanlarında vakit geçiren çocuklar için tehlikeli durumlar pusuda olabilir. Bir anlık dikkatsizlik, riskli hareketler ya da başka sebeplerden çocuğunuz kaza geçirebilir, kendisi için hayati sonuçlar doğurabilir. Bunun önüne geçebilmek için, Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, özellikle ebeveynleri dikkatli olmaya çağırıyor: “Çocukların daha az tanıdık oldukları ortamlarda çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalmalarına yazın çok rastlıyoruz. Aynı anda arkadaşlarıyla da eğlenen çocuklar, ciddi yaralanmalara neden olabilecek durumların farkına varmadan oyunlarına devam edebiliyorlar. Burada iş ailelere düşüyor. Çocuk oyun alanlarında, parklarda yalnız bırakılmamalı, izlenmeli ve riskli hareketler yapmasından alıkonulmalı. Sizi dinlemek istemese dahi, çocuğa olabilecek tehlikeli durumlardan bahsetmeli”

 

Çocuklar en çok Temmuz’da yaralanıyor!

 

Ülkemizde, sakatlanmalar ve ciddi yaralanmalar Temmuz ayında en yüksek düzeye ulaşıyor. Çocuklar, genellikle çevrelerindeki nesnelere aşırı ilgi gösterdikleri ve merak ettikleri için yaralanabiliyorlar. Çocukların, çevrelerini öğrenmek, büyüklerini taklit etmek, dünyayı tadarak tanımaya çalışmak, tehlikeyi değerlendirememek, anlama kabiliyetlerinin kısıtlı olması gibi özelliklerinin yanı sıra; el ve vücut becerilerinin yetişkinlere göre daha az olması gibi sebeplerle daha fazla kazalara maruz kalmaları olası. En sık görülen kazalar sırasıyla; boğulma, bisiklet kazaları, oyun alanlarında yaşanan düşme ve yaralanmalar, araç çarpmaları... Bu durumun en önemli sebeplerinin başında ise çocukların yaz tatilinde erişkinlerin takibinden uzak olmaları geliyor.

 

Bu önlemler hayat kurtarabilir...

 

-Çocuklar yüksek zeminlerde, oyun alanlarında asla yalnız bırakılmamalı,

 

-Çocuklar sokakta çevresinde gördüğü nesnelere temas ederken dikkatli olmalı ve ağzına sokmamalı,

 

-Yaz aylarında toprak altından çıkan böceklere, akrep ve arı sokmalarına karşı dikkatli olunmalı,

 

-Deniz kenarında ve sahilde çocuklar asla tek başına bırakılmamalı ve göz hizasından kaçırılmamalı,

 

-Çocuklar bisiklet, paten ve kaykay gibi oyun aletlerine trafiğe kapalı alanlarda ve yokuş olmayan yerlerde bindirilmeli; mutlaka kask, dirseklik ve dizlik kullanılmalı,

 

-Oyun alanlarındaki oyun gruplarında oynarlarken izlemeli, gerekli önlemler alınmalıdır.  

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.