Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Bayramda Trafik Kazalarına Dikkat!
1.07.2016

Yine uzun bir bayram tatili eşiğindeyiz. Binlerce kişi tatil ya da aile ziyareti için yollara düşecek. Her yıl ülkemizde bayram tatilleri öncesi ve sonrasında ne yazık ki yüzlerce kaza oluyor, insanlar yaralanıyor ya da hayatını kaybediyor. Son yıllarda ölümlü kaza sayısı azalsa da, yaralanmaların arttığını görüyoruz. Hayat kaybı yaşanmamasının sebeplerinden biri de doğru acil müdahalenin yapılması. 

Özellikle araçları ile tatile çıkanlar için en önemli kural, trafik yoğunluğu, hava sıcaklığı ve uzun süre araç kullanmanın neden olduğu yorgunluk ve uykusuzluğa dikkat etmeleri. Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, sürücülere önce “uykunuzu alarak yola çıkın” mesajı veriyor. Trafik kurallarına uyulması, bol bol mola verilmesi, hızlı araç kullanılmaması sizi ailenize, sevdiklerinize sapasağlam vardıracak altın kurallar. Yaralanmalı kazalarda ise, bilinçli ilkyardım hayatınızı kurtarabilir. Dr. Koray Akay, bayram öncesi yolda dikkat edilmesi gerekenler ve bilinçli ilkyardım hakkındaki bilgilerini paylaştı:

Trafik kazaları en çok uykusuzluk ve hızdan kaynaklanıyor

Trafik kazalarının en önemli sebepleri arasında; uykusuzluk ve yorgunluk, aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı solama ve cep telefonu ile konuşma/mesajlaşma yer alıyor. Herhangi bir kaza ile karşılaşmamak için yola çıkan vatandaşların, iyi uyumuş, dinlenmiş ve hafif yemek yemiş olmaları gerekiyor. Ağır yemek vücudu yorarak ağırlığa ve uyuklamaya neden olabilir. Bu şekilde yola çıkmamalı. Ayrıca, uzun yolun yoruculuğundan dolayı sık aralıklarla mola vererek dinlenmek ve uykunun alınması oldukça yararlıdır.

Doğru ilkyardımı öğrenin!

Meydana gelen trafik kazalarındaki ölüm ya da sakatlıkların en önemli sebepleri arasında ise bilinçsiz yapılan ilkyardım yer alıyor. Bir trafik kazası yaşandığı anda yapılacak en doğru hareket, sakin davranarak hemen konunun uzmanlarını aramaktır. Kazaya şahit olanlar genelde ambulans gelene kadar yardımcı olmak adına hemen yaralıya müdahale etmeye kalkışabilirler. Bu noktada yapılacak en önemli şey, gözle görünenin dışında farklı bir yaralanma da olabileceği için bilgisizce müdahale etmemek ve acil sağlık kurumlarını aramaktır.

 

Trafik kazalarında doğru ilkyardım müdahaleleri nelerdir?

Aracın yanması gibi bir tehlike yoksa kazazede asla oynatılmamalı ve kaza yeri güvenliği sağlanmalı;  ambulans gelene kadar beklenmelidir.

Kazazedenin solunum yollarının (ağız, gırtlak, soluk borusu) açık olması için öncelikle soluk alıp almadığına bakılmalıdır. Eğer yerde yatıyorsa başı geriye yatırılmalı; yana doğru çevrilmelidir.

Solunum yollarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen soluk alıp vermemesi durumunda suni teneffüs yapılmalıdır.

Yaralı uyanık tutulmalı ve yalnız bırakılmamalıdır.

Kopan bir uzuv varsa, uzuv bir poşete konarak ağzı sıkıca kapatılmalı ve içinde buz bulunan başka bir poşetin içine konulmalıdır.

Kolda kırık varsa, bir gazete ya da dergi oluk şekline getirilerek kol içine yerleştirilmeli; ardından bir bezle bağlanarak, yaralının omzuna asılmalıdır.

Bacakta kırık varsa yaralı, olduğu pozisyonda tutulmalı ve mümkün olduğunca sabitlenmelidir.

Kol ve bacak açık yaralanmalarında ise yaranın üzeri temiz bir bez ile kapatılmalıdır. 

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.