Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
EV TAŞIRKEN OLABİLECEK RAHATSIZLIK VE YARALANMALAR
27.09.2010


EV TAŞIRKEN OLABİLECEK RAHATSIZLIK VE YARALANMALAR:

Yaz ayları genellikle taşınmaların da en çok yaşandığı aylardır. Ancak bu sene süren zorlu hava koşulları sebebiyle belki de ertelemiş olduğunuz taşınma sırasında sağlığınızı da göz önünde bulundurmanızda fayda var çünkü terleyerek cereyanda kalmak ya da klimalı bir ortamda serinlemeye çalışmak soğuk algınlığına sebep olabilir. Yanı sıra, taşınma sırasında ağır kaldırmamaya, ters bir harekette bulunmamaya dikkat ederek bel ağrısı sıkıntısı çekmenizi önleyebilirsiniz.

Bel Ağrısı:

Bel ağrısı problemi, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan sağlık sorunudur. Özellikle mesleki etmenler ve kişinin genetik yatkınlığı bel ağrısı problemi yaşamada en önemli sebeplerdir. Ağır fiziki zorlanma gerektiren işlerde çalışma süresi de arttıkça bel ağrısına maruz kalma durumu daha sık gözlenmektedir.

Taşınma sırasında başınıza gelebilecek bel ağrısı problemi yaşamamak için belirteceğimiz birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır;

-          öne eğilirken dizleri kırarak eğilmek

-          kaldırılacak eşyaları vücuda yakın tutarak kaldırmak

-          her iki kolla mümkün olduğunca eşit ağırlık kaldırmak/taşımak

-          vücut ağırlığının yaklaşık %30’undan ağır eşya kaldırmamak

Eğer bel ağrısı oluşursa;

-          2 ya da 3 günden daha fazla süren ağrı

-          giderek şiddetlenen ağrı

-          ayaklarda ve/veya bacaklarda güç kaybı ya da his azalması

-          yürümede zorlanma

-          dengesizlik

-          idrar ya da büyük tuvaletin kaçırılması durumlarından biri ya da birkaçının oluşması halinde derhal en kısa sürede bir ortopediste gidilmesi gerekir.

 Soğuk Algınlığı:

Terli terli cereyanda ya da klimalı bir ortamda kaldınız ve boğazınızda bir yanmayla birlikte ağrı da başladı. Derken bunu kulaklarınızda bir doluluk hissi, öksürük ve sesinizdeki değişiklik takip etti. Geçmiş olsun, sizde üst solunum yolu enfeksiyonu var. 1 ile 2 hafta kadar süren bu dönemde iyi istirahat etmeli, öksürük giderici ve baş ağrısını azaltıcı ilaçlar almalı, bu aşamada kesinlikle antibiyotik kullanılmamalı ve C vitamini takviyesi yapılmalıdır.

Yaralanmalar:

Yara, ciltte ve altında oluşan doku hasarlarıdır. Açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı tipte oluşan yaraların ilkyardım müdahaleleri de, tedavileri de farklı olmaktadır.

Kapalı yaralanmalarda, darbe sebebiyle cildin altındaki dokularda kanamaların oluşması durumudur. Bu gibi durumlarda uygulanacak ilk müdahale; yaralanan bölgeye soğuk uygulanması ve yüksekte tutulmasıdır. Beze sarılarak uygulanacak olan buz, kanamayı azaltacaktır. Kanama durduktan sonra ağrının azaltılması ve emilimin hızlanması için sıcak uygulanmasına geçilmesi gerekir. Yaralı bölge, sıcak havlu ile sarılır. Bu günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır.

Açık yaralanmalar, cilt yüzeyinde oluşan sıyrık, kesik, yırtık gibi durumlardır. Taşınmalar sırasında çok sık rastlanan sıyrık ya da kesik olması halinde yapılması gereken ilkyardım müdahalelerini aşağıda bulacaksınız:

Sıyrık; antiseptikli bir solüsyonla silinmeli eğer böyle bir solüsyon yoksa sabunlu su ile yıkanmalı, kuru ve temiz tutulmalıdır. Ancak taşınma süreci devam edecekse, sıyrığın üzeri mutlaka kapatılmalıdır.

Kesik; eğer derin değilse yara, antiseptikli bir solüsyonla temizlenir ve üzeri yaranın büyüklüğüne göre ya yara bandı ya da temiz bir gazlı bezle kapatılır. Eğer kesik derin ve kanama şiddetliyse, yara antiseptikle silindikten sonra üzeri temiz bir gazlı bezle kapatılıp en yakın sağlık kurumuna gidilir.

Yırtık ya da kısmi kopma durumunda; derinin bir kısmının ya da tamamının kopmuş olması durumudur ve genelde kanama miktarı çok olur. Bu durumda, kopmuş olan deri yaranın üzerine yerleştirilerek steril bir gazlı bezle kapatılır. Yara büyük ve şiddetli kanama varsa aynı işlem uygulanarak en yakın sağlık kurumuna gidilir.

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.