Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
ANİ HAVA DEĞİŞİKLİKLERİNİN KALP HASTALARI İÇİN ÖNEMİ
10.09.2010


ANİ HAVA DEĞİŞİKLİKLERİNİN KALP HASTALARI İÇİN ÖNEMİ

Havaların bir ısınıp, bir soğuyarak kışa hazırlandığı bu dönemde, sık değişen hava sıcaklıklarından en fazla etkilenen grup da kalp hastaları. Bu konuyla ilgili vaka sayılarında da bir artış gözlemlediklerini belirten Medline Operasyonlarından sorumlu direktör Dr.Barış Mutluer, ani hava değişikliklerinin neden tehlikeli olabildiğini, kalp krizi belirtilerini ve alınabilecek önlemleri açıkladı.

Ani hava değişiklikleri, vücudumuzdaki ısı düzenleme bölgelerini daha vücudumuz yeni koşullara adapte olamadan yakalayabilir ve bu durum da vücut direncimizin düşmesine sebep olabilir. Özellikle Sonbahar ve İlkbahar’da geceyle gündüz arasındaki ısı, nem ve basınç farklılıkları uyum sağlamaya çalışan ve özellikle zaten kalp problemi olanlar için ciddi bir tehdit olabilmektedir.

Dr. Barış Mutluer, kalp krizi belirtilerinin neler olduğunu bilirsek, daha bilinçli bir şekilde en yakın sağlık kurumuna ulaşabileceğimizi ifade ederek belirtileri şöyle sıralıyor; göğüste ya da sırta vuran bir ağrı, çarpıntı ve göğüste bası hissi, nefes darlığı, terleme, bulantı ve bilinç farklılığı.

Türkiye’deki kalp problemlerinin en büyük sebebi, kalp damarlarındaki tıkanıklıklar ve hipertansiyon. Önlem olarak, ailesinde kalp problemi yaşamış, kolestrolü yüksek, hipertansiyon problemi olan, sigara içen ve/veya şeker hastalığı olan 40 yaş üzeri erkeklerin yılda bir kez tetkik yaptırmaları çok önemli.

Ani hava değişikliklerinin yaşandığı bu mevsimde alınabilecek önlemler olarak şunlar belirtilebilir;

-          Checkup yaptırmak

-          Sağlıklı beslenme; kolesterol kontrolü için sebze meyve ve doymamış yağlardan oluşan bir diyeti takip edip,  tansiyonu arttıracak fazla tuzlu gıdalardan uzak durmak

-          Sigarayı tamamen bırakamasanız bile azaltmak

Özellikle açık havada spor yaparak fiziksel aktiviteyi arttırmak
Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.