Ana SayfaMedlineSağlık Bilgileri Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim
 Hakkımızda        Hasta Hakları        Eğitim        Kalite        Kariyer                                  
        Haberler        Görseller
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Medline Bilgilendiriyor
Site içi arama :   
Çağın hastalığı astım sizi tehdit ediyor
23.03.2012

 Halk arasında nefes darlığı olarak bilinen ve hava yollarının periyodik daralması sonucu soluk almanın güçleştiği astım, özelikle son günlerde en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alıyor.

 Kalıtsal bir hastalık olarak bilinen astım özellikle sanayileşmiş toplumların doğallıktan uzak yaşamları sonucunda daha sık görülüyor. Hava kirliliği, gündelik hayatta kullanılan kimyasal maddelerin yanı sıra, halılarla kaplı evlerin akarları, evlerimizde beslemek zorunda kaldığımız hayvan tüyleri, polen gibi alerjenler, özellikle ailesinde astım olan çocukların solunum yollarını tıkıyor. 

Göğüste sıkışma, nefes almada güçlük, hırıltılı nefes alma, öksürük gibi şikayetlerle kendini gösteren astımın belirtileri, tetikleyen faktörleri ve önemli astım krizlerinde doğru ilkyardım teknikleri hakkında, Medline Acil Sağlık Hizmetleri Operasyonlar Direktörü Dr. Barış Mutluer bilgiler veriyor….

Astımın belirtileri;

Astım, bazı vakalarda seyrek olarak görülen hırıltı ve solunum yokluğu nöbetleri olarak görülürken bazı vakalarda da hemen hemen her gün kendilerini güçten düşüren ve yaşamsal tehdit oluşturan ataklar olarak ortaya çıkıyor. 

Astımın belirtileri arasında; çoğunlukla geceleri, sabahın erken saatlerinde ve egzersiz sonrası kötüleşen hırıltı ve öksürük, göğüste tıkanma, nefes darlığı, panik ve anksiyete ve nefes vermede yaşanan zorluklar yer alıyor.

Evdeki toz astımı tetikleyebilir;

Astım genellikle çocukluk döneminde oluşmasına rağmen hemen her yaşta gelişebiliyor. Çoğunlukla alerjiyle ilgisi olduğu görülen astımın en yaygın tetikleyicileri; ev tozu, polen, küf ve evcil hayvan kepeği olarak biliniyor. Astımı tetikleyen diğer faktörler arasında ise; soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonu, sigara, kirli ya da soğuk hava ve stres bulunuyor.

 

 

Ciddi astım krizinde ilk yardım;

Astım krizi bazen çok ileri derecede nefes darlığı yapabiliyor. Bu gibi durumlarda hasta kaygılı, zor ve hırıltılı nefes alan, morarmış, öksüren, soğuk terleyen, çarpıntılı bir halde oluyor. Böyle ciddi astım krizleri bazen öldürücü boyutta olabiliyor. 

Böyle biriyle karşılaşıldığında öncelikle soluk borusunu tıkayan bir şey olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Soluk borusunu tıkayan bir şey olmadığı vakanın astım krizi olduğu kesinleştiğinde, öncelikle göğsünü sıkıştıran giysiler, kravat, sıkı gömlek yakası, sıkı bel kemeri varsa bunlar gevşetilmeli. Hastanın kriz halindeyken kullandığı ilaçlar varsa, bunları kullanmasına yardım edilmelidir. Varsa özel doktoru ya da hastanenin acil servisi ile bağlantı kurup durumuna göre alınacak önlemler belirlenmeli, bir yandan da ambulans çağırarak acilen sağlık kuruluşuna nakli sağlanmalıdır. 

MEDLINE:

Kurulduğu 1995 yılından 2009 yılına kadar hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenen Medline, 2009’un ikinci yarısından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, hastane dışında kalan “yerinde sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik çeşitli hizmetleri vermek üzere yapısını yenilemiştir. Esas Holding şirketi olan Medline, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmeti, Evde Bakım Organizasyonu, Kurumsal Hizmetler, Bireysel Hizmet Paketleri ( evde doktor, evde tetkik, checkup, 7/24 acil ilaç), Sağlık Taramaları, Doktorlu Kara Ambulansı, Hava Ambulansı organizasyonu hizmetlerini vermektedir. Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

 

Geri Dön
Müşteri Hizmetleri
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Medline kurumsal web sayfasındaki bilgiler, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.